Mszę świętą w 5. rocznicę śmierci Andrzeja Gędłka, byłego prezesa ZPPA i skarbnika Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce oraz za zmarłą 15 kwietnia bieżącego roku działaczkę podhalańską i polonijną Annę Zalińską zamówiło SDPA wraz z zarządem ZPPA.
Wartę honorową przy ołtarzu trzymali członkowie pocztów sztandarowych z 32 kół góralskich. W Liturgii uczestniczyli przedstawicieli góralskich zespołów folklorystycznych, a wśród nich zespół regionalny z Polski „Biołodunajcanie”.
W wygłoszonym kazaniu ks. Andrzej Bartos mówił o miłosierdziu bożym i potrzebie miłosierdzia między ludźmi. Niektórzy rozumieją słowo miłosierdzie w odniesieniu do wspomagania materialnego ludzi, którzy znaleźli się w potrzebie. Rozumiane w ten sposób miłosierdzie zawęża się jedynie do człowieka i jego spraw ogólnoludzkich.
– A tymczasem według Pisma Świętego miłosierdzie jest cnotą boską, jest przymiotem boskim, cechą boską najbardziej Bogu właściwą. Nasz Bóg jest przede wszystkim Bogiem miłosiernym. Pismo Święte mówi, że tak naprawdę Bóg nigdy nie jest zagniewany na nas tak do końca. Ile razy ludzie proszą Go o przebaczenie grzechów, tyle razy Bóg okazuje im swoje miłosierdzie i cieszy się, że może to uczynić – powiedział duszpasterz przywołując przykłady boskiego miłosierdzia ukazane w przypowieściach Pana Jezusa o synu marnotrawnym, w historii zagubionej owcy, czy też kobiecie, która dopuściła się grzechu cudzołóstwa, a On ratuje ją przed ukamienowaniem. To tylko niektóre przykłady odsłaniające wielkość miłosierdzia bożego – mówił ks. Bartos.
– Dzisiejsze nasze spotkanie ma też wymiar szczególny i pełen zadumy. Wczoraj świat żegnał Ojca Świętego Franciszka, a my jako wspólnota Związku Podhalan żegnaliśmy nasza ukochaną Annę Zalińską, Gaździnę wielkiego serca, cichą bohaterkę naszego góralskiego i dziennikarskiego środowiska. Aniu twoje zdjęcia, twoje słowa zostaną z nami na zawsze. Pamiętamy także dzisiaj o innym wielkim góralu, śp. Andrzeju Gędłku w piątą rocznicę Jego śmierci, byłym prezesie Związku Podhalan i skarbniku Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce. Andrzej był człowiekiem wielkiej odwagi, góralskiej dumy i mądrości. Nie możemy też zapomnieć o wszystkich naszych zmarłych prezesach i działaczach Związku Podhalan Północnej Ameryki. Tych, co zasiali na tej amerykańskiej ziemi maleńkie ziarenko naszej tradycji, wiary i kultury. Niech Bóg Wszechmogący obdarzy ich wielką radością życia wiecznego, a Matka Boska Ludźmierska nich ich prowadzi ku zbawieniu – powiedział w swojej refleksji prezes ZPPA Jan Król.
O zmarłej 15 kwietnia śp. Annie Zalińskiej pisaliśmy niedawno na naszych łamach. Dzisiaj kilkanaście zdań wspomnienia o śp. Andrzeju, który odszedł z tego świata 13 kwietnia 2020 roku po ciężkiej walce z koronowirusem w wieku 65 lat.
Śp. Andrzej Gędłek urodził się 4 września 1954 roku w miejscowości Biały Dunajec na Podhalu. W Nowym Targu ukończył szkołę średnią. Służbę wojskową odbył w Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej „Czerwone Berety”. Do Chicago przybył w 1980 roku. Rok później został członkiem Koła nr 40 „Biały Dunajec”, obejmując funkcję dyrektora do Zarządu Głównego Związku Podhalan w Ameryce Północnej. Przez 16 lat – do momentu wyboru na stanowisko prezesa Związku Podhalan w 2011 roku – pełnił funkcję prezesa Koła Biały Dunajec. Był sekretarzem generalnym ZPPA i jego wiceprezesem oraz zasiadał w wielu komisjach sejmowych.
Od momentu przyjazdu do Chicago Gędłek dał się poznać jako zaangażowany i oddany promotor kultury podhalańskiej. W 1983 roku był jednym ze współorganizatorów Festiwalu Folklorystycznego „Na góralską nutę”. Dwa lata później zorganizował wybory Królowej Związku Podhalan. Współtworzył program radiowy Związku Podhalan, który od 1992 roku wraz ze śp. Józefem Bafią realizowali jako własny pod tytułem „Na góralska nutę”. Był pomysłodawcą i współorganizatorem Konkursu Koszyczka Wielkanocnego, którego pierwsza edycja odbyła się w 1990 roku.
Był członkiem Komitetu Obchodów 600-lecia Matki Boskiej Ludźmierskiej i organizatorem polonijnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Należał do Koła „Solidarność” w Chicago oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej, w którym między innymi pełnił funkcję dyrektora krajowego. Od kwietnia 2019 roku piastował urząd skarbnika w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich w Ameryce. Był członkiem honorowym wielu kół i innych organizacji polonijnych.
Za swoją pracę i działalność na rzecz środowiska i kultury podhalańskiej na obczyźnie w 2009 roku Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył śp. Andrzeja Złotym Krzyżem Zasługi. Za popularyzowanie i krzewienie polskich tradycji oraz języka Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” nadało śp. Andrzejowi Brązowy Medal Stowarzyszenia. Jego zaangażowanie i pracę na rzecz kultury podhalańskiej docenił Związek Podhalan przyznając Mu Brązowy i Złoty Medal z okazji 70. i 80. rocznicy ZPPA.
Po mszy świętej jej uczestnicy zebrali się na święcone w góralskiej siedzibie, a następnie wielu z nich obserwowało konkurs Zbójnika Roku, który od godziny 2 po południu odbywał się w Domu Podhalan.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP