Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Kim jest nowy papież Leon XIV? Robert Francis Prevost – urodzony w Chicago augustianin z podwójnym obywatelstwem

Robert Francis Prevost urodził się 14 września 1955 r. w Mercy Hospital na południu Chicago. Jego ojciec, Louis Marius Prevost, miał francusko-włoskie pochodzenie, a matka Mildred Martínez – hiszpańskie. Ma dwóch braci – Louisa Martina i Johna Josepha. Młody Prevost dorastał w podmiejskim Dolton i uczęszczał do parafii i szkoły St. Mary of the Assumption na pograniczu Dolton i dalekiego południa Chicago.
Reklama
Kim jest nowy papież Leon XIV? Robert Francis Prevost – urodzony w Chicago augustianin z podwójnym obywatelstwem

Autor: ABACA / Abaca Press / Forum

Prevost uczęszczał do Niższego Seminarium Ojców Augustianów, a następnie do Villanova University w Pensylwanii, gdzie w 1977 r. uzyskał licencjat z matematyki i podjął studia filozoficzne. Następnie rozpoczął nowicjat w Zakonie Augustianów w Saint Louis, w prowincji Matki Boskiej Dobrej Rady w Chicago. Zakonne śluby wieczyste złożył w 1981 r.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Prevost kontynuował studia teologiczne w Catholic Theological Union w Hyde Park na południu w Chicago. Jednocześnie uczył w katolickich szkołach. W wieku 27 lat został wysłany przez przełożonych do Rzymu na studia z prawa kanonicznego. W 1982 r. Prevost przyjął święcenia kapłańskie.

W ramach prac nad doktoratem w 1985 r. Prevost został wysłany na misję augustiańską w Chulucanas w Peru. W 1987 r. obronił rozprawę doktorską na temat: „Rola przeora lokalnego w Zakonie Świętego Augustyna” i został mianowany dyrektorem ds. powołań oraz misji prowincji Matki Dobrej Rady w Olympia Fields w Illinois.

Większość swojej dalszej posługi kapłańskiej Prevost spędził jako misjonarz w Ameryce Południowej. Ma podwójne obywatelstwo – amerykańskie i peruwiańskie. Przez dekadę pracował w Trujillo w Peru. Był tam przeorem wspólnoty augustianów, wychowawcą w seminarium, wikariuszem sądowym, wykładowcą prawa kanonicznego, duszpasterzem i administratorem w parafiach, w tym na ubogich przedmieściach Trujillo.

W 1999 r. wrócił w rejon Chicago, gdzie został wybrany prowincjałem prowincji augustiańskiej Matki Dobrej Rady w Chicago. Dwa i pół roku później, podczas Kapituły Generalnej Zakonu Świętego Augustyna, współbracia powierzyli mu misję przeora generalnego.

W 2014 r. Prevost wrócił do Peru, gdy papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim peruwiańskiej diecezji Chiclayo oraz biskupem. 12 grudnia, w uroczystość Matki Bożej z Guadalupe, Prevost przyjął święcenia biskupie.

Jego zawołaniem biskupim były słowa św. Augustyna „In Illo uno unum” – z Objaśnień do Psalmu 127, podkreślające, że „chociaż my, chrześcijanie, jesteśmy liczni, w Chrystusie stanowimy jedno”.

Od 2023 r. Prevost mieszkał w Rzymie, gdzie papież Franciszek mianował go prefektem Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i kardynała. W nowej roli kardynał Prevost oceniał kandydatów i przedstawiał rekomendacje papieżowi. Pełnił również funkcję przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.

„Nadal uważam się za misjonarza. Moim powołaniem, podobnie jak powołaniem każdego chrześcijanina, jest bycie misjonarzem, głoszenie Ewangelii, gdziekolwiek się jest” – powiedział w wywiadzie dla Vatican News.

3 marca, w czasie ostatniego pobytu papieża Franciszka w rzymskiej Poliklinice Gemelli, kardynał Prevost przewodniczył na Placu św. Piotra modlitwie różańcowej, sprawowanej w intencji powrotu do zdrowia Ojca Świętego.

Prevost był uważany za jednego z papabili – kandydatów na stanowisko papieża, choć jego szanse zaniżał fakt, że pochodził ze Stanów Zjednoczonych. Zdaniem komentatorów multikulturowe pochodzenie Prevosta i jego silne związki z Ameryką Południową zrównoważyły fakt, że urodził się w kraju, który już posiada ogromną władzę geopolityczną.

Prevost jest postrzegany jako postępowy w wielu kwestiach społecznych, ale konserwatywny w doktrynie kościelnej. Sprzeciwia się na przykład wyświęcaniu kobiet na diakonów. Podobnie jak papież Franciszek, Prevostowi bliscy byli ubodzy i zmarginalizowane grupy. Ogólnie uważany jest za centrystę. Oczekuje się, że będzie opierał się na reformach papieża Franciszka. Uważany jest za bardzo zdolnego i utalentowanego lidera z globalnym doświadczeniem. Ponad dekada w roli przeora generalnego zakonu augustianów dała mu doświadczenie w kierowaniu zakonem rozsianym po całym świecie. Włada pięcioma językami: angielskim, hiszpańskim, włoskim, francuskim i portugalskim.

Ks. Mark Francis, kolega Prevosta z chicagowskiego seminarium powiedział stacji NBC5, że Provost „jest bardzo spokojny, ale niezwykle inteligentny i niezwykle współczujący”.

(jm)

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama