Podpisane 9 maja przez prezydenta Trumpa rozporządzenie zobowiązuje federalne agencje, w tym Agencję Ochrony Środowiska (U.S. Environmental Protection Agency, EPA), Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) oraz Amerykańską Służbę ds. Ryb i Dzikiej Przyrody (U.S. Fish and Wildlife Service), do intensyfikacji działań badawczych i wdrożeniowych zmierzających do powstrzymania inwazji karpia oraz innych gatunków obcych w rejonie Wielkich Jezior.
Kluczowym elementem projektu jest budowa zapór odstraszających w pobliżu Joliet, na południowo-zachodnich przedmieściach Chicago. Zapory te mają uniemożliwić migrację karpia do jeziora Michigan. Projekt Brandon Road Interbasin, prowadzony przez Korpus Inżynieryjny Armii Stanów Zjednoczonych (U.S. Army Corps of Engineers), zakłada zastosowanie nowoczesnych technologii: barier elektrycznych, systemów akustycznych oraz kurtyn bąbelkowych.
Prezydenckie rozporządzenie nakłada na stan Illinois obowiązek nabycia niezbędnych gruntów do 1 lipca br. oraz wydania wymaganych pozwoleń w ciągu 30 dni od ich zgłoszenia. Władze federalne zobowiązały się do pokrycia 90 proc. kosztów operacyjnych i utrzymania projektu, którego łączny koszt szacowany jest na 1,2 miliarda dolarów.
Gubernator Illinois J.B. Pritzker początkowo wstrzymał realizację projektu Brandon Road Interbasin, mającego na celu powstrzymanie inwazyjnego karpia azjatyckiego przed przedostaniem się do Wielkich Jezior, z powodu obaw o brak federalnego finansowania. W lutym br. zdecydował się opóźnić przekazanie działki niezbędnej do rozpoczęcia prac, argumentując, że administracja prezydenta Trumpa może nie wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych, co mogłoby obciążyć budżet stanu Illinois dodatkowymi kosztami. Jednak po wydaniu przez prezydenta Trumpa memorandum 9 maja, w którym potwierdzono federalne zaangażowanie i zobowiązano się do pokrycia 90 proc. kosztów operacyjnych i utrzymania projektu, gubernator Pritzker wyraził zadowolenie z uzyskanych zapewnień.
„Cieszę się, że administracja Trumpa usłyszała nasze apele o znaczeniu dostarczenia federalnych funduszy na projekt Brandon Road i zdecydowała się w końcu wywiązać ze swoich zobowiązań wobec stanu Illinois i regionu Wielkich Jezior” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu gubernatora Pritzkera.
W rezultacie stan Illinois wznowił współpracę z Korpusem Inżynieryjnym Armii Stanów Zjednoczonych (U.S. Army Corps of Engineers) w celu realizacji projektu, który ma zostać ukończony do 2032 roku.
Projekt przewiduje zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak bariery elektryczne, systemy akustyczne oraz kurtyny bąbelkowe, aby skutecznie powstrzymać migrację karpia azjatyckiego do jeziora Michigan. Spotkał się też z aprobatą gubernator Michigan Gretchen Whitmer, która określiła decyzję jako „wielkie zwycięstwo dla Wielkich Jezior i całego regionu”.
Karpie azjatyckie, osiągające masę ponad 100 funtów (ok. 45 kg), stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemu Wielkich Jezior – rozmnażają się w szybkim tempie i wypierają rodzime gatunki ryb, konkurując z nimi o pożywienie i przestrzeń. Gatunek został sprowadzony do południowych stanów USA kilkadziesiąt lat temu w celu zwalczania roślinności wodnej, jednak ryby zaczęły się niekontrolowanie rozmnażać i przeniknęły do rzeki Missisipi.
W ciągu ostatnich dwóch dekad rząd federalny zbudował już szereg barier, m.in. w okolicach Romeoville na rzece Des Plaines, w celu ograniczenia migracji karpia w kierunku Wielkich Jezior. W działania zaangażowano również komercyjnych rybaków, których zadaniem jest odławianie ryb i ograniczanie ich populacji.
Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com