Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Reżimy, przemijanie i kobiety w centrum festiwalu filmowego w Cannes

Wbrew przewidywaniom malkontentów, tegoroczna, 78. edycja Festiwalu Filmowego w Cannes pokazała, że kondycja współczesnego kina ma się całkiem dobrze. Gwiazdy dopisały, projekcje konkursowe nie zawiodły, krytycy nie szczędzili pochwał, a dystrybutorzy zakupili szereg tytułów z myślą o premierach na dużym ekranie. Oczywiście dopiero w ciągu najbliższych miesięcy okaże się, czy ich optymizm będzie miał pokrycie w rzeczywistości.
Reklama
Reżimy, przemijanie i kobiety w centrum festiwalu filmowego w Cannes
Pałac festiwalowy

Autor: Beata Banaś

W konkursie głównym tym razem dominowały trzy tematy: polityka (związana głównie z krytyką autokratycznych reżimów), przemijanie (najczęściej przedstawiane przez pryzmat emocjonalnych refleksji) oraz problemy kobiet (od rodzinnych po instytucjonalne). Jury pod przewodnictwem francuskiej aktorki Juliette Binoche przyznało większość nagród filmom poruszającym przynajmniej jedno z powyższych zagadnień.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Złotą Palmę otrzymał irański twórca Jafar Panahi za współczesny dramat „It Was Just an Accident”. Ten poruszający film został nakręcony w Iranie bez zgody islamskich władz. Fabuła dotyczy grupy byłych więźniów politycznych żądnych odwetu na reżimowych prześladowcach. W ich rękach znajduje się mężczyzna, który – być może – torturował ich w więzieniu. Nie mają jednak w tej kwestii pewności, a on nie przyznaje się do winy. Historia jest zatem podobna do filmu „Śmierć i dziewczyna” Romana Polańskiego, ale ukazuje szerszy portret społeczeństwa kraju. Co ciekawe, jeszcze do niedawna sam Panahi był takim samym więźniem jak jego filmowi bohaterowie.

Inny polityczny film, brazylijski „The Secret Agent” zdobył dwie nagrody: za reżyserię (Kleber Mendonca Filho) i za najlepszą rolę męską (Wagner Moura). Jego akcja rozgrywa się głównie w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy w Brazylii rządziła junta wojskowa. Na ekranie śledzimy losy mężczyzny, który jest zagorzałym przeciwnikiem skorumpowanego systemu i ma z tego powodu wielu wrogów, przed którymi musi się ukrywać. Dodatkową płaszczyznę rozważań stanowi wątek współczesny, związany z potrzebą zachowania pamięci o wydarzeniach sprzed lat, nawet gdy wiele osób nie widzi w tym głębszego sensu, a życie toczy się dalej.

Temat powiązania przeszłości z teraźniejszością powtarzał się w kilku innych filmach konkursowych. Najpełniej rozwinął go norweski reżyser Joachim Trier w „Sentimental Value”, współczesnym dramacie rodzinnym o starzejącym się filmowcu i jego dwóch dorosłych córkach. Jak się okazuje, problemy w relacjach pomiędzy nimi są związane z traumatycznymi doświadczeniami wcześniejszego pokolenia w okresie okupacji hitlerowskiej. Film ten otrzymał drugą pod względem znaczenia nagrodę Grand Prix. Do grupy filmów wspomnieniowych należała też wyróżniona nagrodą Jury ciekawa produkcja niemiecka „Sound of Falling” – o czterech pokoleniach kobiet mieszkających na przestrzeni lat w tym samym domu.

Specyfika doświadczeń i problemów kobiecych przewijała się również przez wiele innych festiwalowych tytułów. „Young Mothers”, pełen nadziei belgijski film braci Dardenne o przytułku dla ciężarnych kobiet i matek z małymi dziećmi, zdobył nagrodę za scenariusz. Z kolei za najlepszą kreację żeńską wyróżniono aktorską debiutantkę Nadię Melliti z francuskiego dramatu obyczajowego „The Little Sister”. Grana przez nią postać to zadziorna nastolatka, która wychowuje się w tradycyjnej, arabskiej rodzinie, ale jednocześnie próbuje rozwijać swoje lesbijskie inklinacje.

O ile kino artystyczne nadaje festiwalowi w Cannes odpowiednią rangę, to przyjazd wielkich gwiazd zapewnia niezbędne zainteresowanie ze strony mediów. Są wśród nich co roku zasłużeni twórcy nagradzani Złotymi Palmami za całokształt twórczości. W trakcie ceremonii otwarcia ten najwyższy laur odebrał amerykański aktor i reżyser Robert De Niro, a statuetkę wręczył mu jego nie mniej sławny, choć młodszy kolega po fachu, Leonardo DiCaprio. Kilka dni później w podobny sposób wyróżniono innego wybitnego aktora Denzela Washingtona. Największy szum medialny wywołało jednak pojawienie się Toma Cruise’a na pokazie specjalnym „Mission: Impossible – The Final Reckoning”. Siła przebicia kina komercyjnego jest ewidentna nawet w canneńskiej świątyni sztuki filmowej.

Polska obecność na festiwalu po raz kolejny ograniczyła się do prezentowanych poza konkursem koprodukcji. W liczącej się sekcji Un Certain Regard znalazł się polsko-japoński dramat „A Pale View of Hills” nakręcony na bazie debiutanckiej powieści laureata Nagrody Nobla Kazuo Ishiguro. Wkład artystyczny Polaków w realizację tego filmu jest najbardziej widoczny w formie poruszającej muzyki skomponowanej przez Pawła Mykietyna oraz świetnych zdjęć Piotra Niemyjskiego. W innym ważnym przeglądzie Directors’ Fortnight pokazano dramat autorstwa francuskiej reżyserki Julii Kowalski „Her Will Be Done” – o życiu rodziny polskich rolników na prowincji Francji. Skomplikowany scenariusz łączy elementy kina obyczajowego z historią dziewczyny poszukującej własnej tożsamości i zahacza nawet o sceny autentycznego horroru. W polskiej obsadzie warto zauważyć główną kreację w wykonaniu młodej aktorki Marii Wróbel i drugoplanową rolę Wojciecha Skibińskiego jako jej ojca.

Z kolei do grupy Seansów Specjalnych trafiła polsko-izraelska produkcja „Mama”. Ta opowieść o kobiecie pracującej jako pomoc domowa w Izraelu, która na krótko wraca do swojej rodzinnej wioski na Podkarpaciu, jest bardzo wyrazista emocjonalnie. Na szczególną uwagę zasługuje drugoplanowa kreacja Arkadiusza Jakubika. Obecni w Cannes przedstawiciele Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wyrazili jednoznaczną nadzieję, że na przyszłorocznym festiwalu polska kinematografia będzie jeszcze bardziej widoczna, może nawet kwalifikując się do konkursu głównego. Oby tak było.

Zbigniew Banaś

Zdjęcia: Beata Banaś

Reklama

Zbigniew Banaś, Beata Banaś

Przewodnicząca jury, Juliette Binoche

Od lewej: Paweł Mykietyn, Piotr Niemyjski

Zdobywca Złotej Palmy, Jafar Panahi

Bono

Maria Wróbel, Wojciech Skibiński

Juliette Binoche i członkowie jury

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama