Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 14 lipca 2025 16:36
Reklama KD Market
Wybory prezydenta RP

Szef PKW: początek głosowania był spokojny

Początek głosowania w II turze wyborów prezydenckich był spokojny - podkreślił szef PKW Sylwester Marciniak. Podał, że dotychczas odnotowano jedno zgłoszenie dotyczące przestępstwa i 88 przypadków ewentualnych wykroczeń, dotyczących przede wszystkim uszkodzenia lub bezprawnego usunięcia ogłoszenia czy banneru.
Reklama
Szef PKW: początek głosowania był spokojny
Szef PKW Sylwester Marciniak

Autor: Państwowa Komisja Wyborcza/PKW

W niedzielę w Polsce od godz. 7 odbywa się głosowanie w II turze wyborów prezydenckich.

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak podczas pierwszej niedzielnej konferencji prasowej dotyczącej wyborów prezydenckich zapewnił, że nie otrzymano żadnych informacji o incydentach związanych z otwarciem lokali wyborczych lub z terminowym rozpoczęciem głosowania. "Nie odnotowano żadnych wydarzeń mogących mieć wpływ na prawidłowy przebieg głosowania" - powiedział dodając, że głosowanie odbywa się spokojnie.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Przekazał jednocześnie, że jeśli chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa, odnotowano jeden przypadek podejrzenia uszkodzenia mienia. "Ponadto 88 przypadków ewentualnych wykroczeń określonych w kodeksie wykroczeń, przy czym zdecydowana większość, bo 77 dotyczy uszkodzenia lub bezprawnego usunięcia ogłoszenia czy też banerów" - podał Marciniak.

Dodał, że w przypadku wykroczeń określonych w kodeksie wyborczym jest to 60 takich przypadków, z czego 42 sytuacje dotyczą prowadzenia agitacji w czasie ciszy wyborczej, a 15 - niszczenia materiałów wyborczych.

Szef PKW zwrócił uwagę, że liczba zgłoszonych przestępstw jest mniejsza niż o tej samej porze podczas I tury wyborów, 18 maja. Wówczas były trzy takie przypadki wobec jednego teraz. Odnotowano wtedy 119 zgłoszeń wykroczeń wyborczych, a teraz - 148.

Szef PKW zaznaczył także, że głosowanie za granicą – jak wynika z dotychczas otrzymanych informacji – odbywa się w przewidzianym czasie. "Przy czym w 87 obwodach głosowania w Ameryce Północnej i Południowej głosowanie się już zakończyło. Wyniki zostaną ogłoszone po zakończeniu głosowania w Polsce" - podkreślił.

Marciniak mówił też o sytuacjach, gdy do komisji wyborczej zgłasza się wyborca z zaświadczeniem z I tury wyborów. "W tym momencie taki wyborca nie może otrzymać karty do głosowania, dlatego że mógł to wykorzystać w pierwszej turze" - podkreślił. Wyjaśnił, że wyborcy przed I turą otrzymali dwa zaświadczenia - jedno na dzień 18 maja, a drugie na ponowne głosowanie 1 czerwca.

Szef PKW zwrócił uwagę, że 1 czerwca to również Dzień Dziecka. "Państwowa Komisja Wyborcza z okazji Dnia Dziecka życzy wszystkim dzieciom wiele szczęścia i radości w każdy dzień roku" - powiedział Marciniak.

Głosowanie w II turze wyborów prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczęło się o godz. 7, wówczas otwarto lokale - jak przekazał szef PKW - w przeszło 30 tys. obwodowych komisji wyborczych.

Marciniak przypomniał, że cisza wyborcza obowiązuje do godz. 21; do tej godziny również otwarte będą lokale wyborcze. Szef PKW zaapelował o wcześniejsze głosowanie, by nie czekać do ostatniej chwili. Podkreślił też potrzebę złożenia karty wyborczej po jej wypełnieniu. Ma to na celu ma zapewnienie tajności głosowania - wyjaśnił.

Kolejna konferencja PKW - jak poinformował - planowana jest na godz. 13.30, kiedy to zostaną przedstawione dane o frekwencji po pięciu godzinach głosowania.

Uprawnionych do głosowania w II turze wyborów jest prawie 29 mln Polaków. Dla przeprowadzenia wyborów prezydenckich powołano ponad 32 tys. obwodowych komisji wyborczych w kraju i 511 za granicą. Według danych MSZ, do głosowania za granicą między I i II turą wyborów zarejestrowało się dodatkowo ponad 200 tys. osób, co łącznie z pierwszym głosowaniem daje rekordowe ponad 700 tys. osób głosujących poza krajem.

W II turze tegorocznych wyborów prezydenckich rywalizuje ze sobą dwóch kandydatów: Rafał Trzaskowski (kandydat Koalicji Obywatelskiej, prezydent Warszawy) oraz Karol Nawrocki (kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, prezes Instytutu Pamięci Narodowej).(PAP)

 


 

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama