Schemat jest prosty: oszuści publikują ogłoszenia lub wysyłają SMS-a z ofertą szybkiego zarobku – nawet kilkuset dolarów tygodniowo – za jeżdżenie autem oklejonym reklamą. Po przesłaniu formularza kontaktuje się z nami rzekomy przedstawiciel firmy, wysyłając czek na pokrycie kosztów instalacji reklamy. Osoba zostaje poproszona o wysłanie części pieniędzy lokalnemu wykonawcy przez Venmo lub CashApp.
Czek okazuje się fałszywy. Początkowo bank może go przyjąć, ale po kilku dniach zostaje odrzucony jako sfałszowany, a właściciel konta zostaje z długiem – często sięgającym kilku tysięcy dolarów. W międzyczasie oszust znika bez śladu.
Jeden z poszkodowanych zgłosił do BBB Scam Tracker: „Kazali mi wpłacić czek i zapłacić komuś na Venmo. Przesłałem 3500 dolarów. Nikt nigdy nie przyjechał, by okleić mój samochód. Potem tylko zbywali mnie wymówkami”.
Jak się chronić przed tego typu oszustwami?
W przypadku ofert pracy, które pojawiają się niespodziewanie i brzmią zbyt atrakcyjnie, by były prawdziwe, warto zachować szczególną ostrożność. Oszuści często posługują się takimi ogłoszeniami, by wzbudzić zaufanie i szybko wyłudzić pieniądze. Jednym z najczęstszych mechanizmów jest przesłanie fałszywego czeku z prośbą o jego wpłatę, a następnie przelanie części środków dalej – w rzeczywistości pieniądze z czeku nigdy nie trafią na konto ofiary, a odpowiedzialność za wypłacone środki poniesie właśnie ona. Dlatego nigdy nie należy przyjmować ani przekazywać pieniędzy od nieznajomych. Przed zaangażowaniem się w jakąkolwiek współpracę warto samodzielnie sprawdzić, czy dana firma rzeczywiście istnieje – najlepiej skontaktować się z nią bezpośrednio. Ważne jest także unikanie dokonywania płatności z nieznajomymi za pomocą aplikacji typu Venmo czy CashApp – nie są one przeznaczone do transakcji biznesowych i nie zapewniają ochrony w razie oszustwa.
Jeśli natknąłeś się na podobną próbę oszustwa, niezależnie od tego, czy straciłeś pieniądze, zgłoś to na stronie BBB.org/ScamTracker. Każde zgłoszenie pomaga ujawniać nowe metody działania przestępców.
Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois
www.bbb.org
330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621
Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210
Facebook @ChicagoBBB