W tegorocznej edycji udział wzięli wystawcy ze 100 krajów. Wśród nich – już po raz drugi z rzędu – znalazła się Polska. Nasz kraj reprezentowało osiem firm, których obecność koordynowało chicagowskie biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) pod kierownictwem Michała Rzeźnika.
McCormick Place, największe centrum wystawiennicze w Ameryce Północnej, zostało całkowicie zajęte przez organizatorów NRA Show. Ponad 2,5 miliona stóp kwadratowych powierzchni wypełniły stoiska firm prezentujących najnowsze rozwiązania dla branży restauracyjnej – od produktów spożywczych, przez wyposażenie, po nowoczesne technologie i usługi. Targi zgromadziły w tym roku rekordową liczbę odwiedzających – szacuje się, że liczba gości przekroczyła 150 tysięcy.
Jak podkreśla Michał Rzeźnik, to wydarzenie nie ma sobie równych w skali obu Ameryk.
– National Restaurant Association Show to największe targi branżowe w USA, a zarazem jedna z trzech najważniejszych imprez na świecie. Polska obecność w tak prestiżowym gronie to ogromny krok naprzód dla promocji naszej gospodarki i produktów – zaznacza.
Polskie firmy miały okazję zaprezentować się w ramach Polskiego Pawilonu – specjalnej przestrzeni w strefie Global Food Expo, w której swoje narodowe prezentacje miały także takie kraje jak Japonia, Korea Południowa, Francja, Włochy, Turcja, Holandia czy Kanada.
Wśród ośmiu firm z Polski znalazły się zarówno producenci żywności, jak i spółki technologiczne oferujące rozwiązania dla sektora restauracyjno-spożywczego. Odwiedzający mogli spróbować m.in. polskiego kawioru marki Antonius Caviar, kawioru z ślimaka produkowanego przez firmę Darius Caviar, polskich miodów z firmy Corpo, nalewek cytrynówki Polonaise oraz wódek Żubrówka i Two Flags One Spirit.
Wśród wystawców pojawiła się także firma Nuform, oferująca produkty ze szkła kryształowego, innowacyjna firma Embedded Systems z branży foodtech.
– Mamy naprawdę interesujących, rozpoznawalnych producentów, których produkty robią wrażenie zarówno jakością, jak i nowoczesnym podejściem do rynku. Cieszymy się, że Polska zaczyna być coraz bardziej widoczna na międzynarodowych wydarzeniach tej rangi – mówi Rzeźnik.
Organizacja Polskiego Pawilonu była możliwa dzięki wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Biuro w Chicago odpowiadało nie tylko za stronę organizacyjną, ale również za rekrutację firm, finansowanie udziału i koordynację działań promocyjnych. Jak wyjaśnia Michał Rzeźnik, misją agencji jest wspieranie polskich przedsiębiorców w internacjonalizacji ich działalności – zarówno poprzez eksport, jak i inwestycje bezpośrednie.
– PAIH to pierwszy punkt kontaktu nie tylko dla polskich firm szukających możliwości wejścia na globalne rynki, ale także dla inwestorów zagranicznych zainteresowanych Polską. Chcemy, aby nasz kraj był postrzegany jako atrakcyjny partner handlowy i technologiczny – dodaje Rzeźnik.
Obecność na tak prestiżowych targach to nie tylko szansa na pozyskanie partnerów i kontraktów, ale też promocja Polski jako nowoczesnej i innowacyjnej marki.
– Chcemy, by każdy odwiedzający Polski Pawilon zapamiętał Polskę jako kraj oferujący produkty najwyższej jakości, nowoczesne technologie i ludzi otwartych na współpracę – podkreśla.
Wrażenie, jakie robiły polskie stoiska, pokazuje, że krajowe firmy coraz lepiej rozumieją zasady globalnego rynku i potrafią konkurować z największymi. Obecność na NRA Show to kolejny krok w budowaniu silnej pozycji Polski na międzynarodowej scenie gastronomicznej i handlowej.
Targi NRA Show 2025 w Chicago potwierdziły rosnącą pozycję Polski w branży spożywczo-gastronomicznej. Dzięki zaangażowaniu PAIH oraz samych przedsiębiorców nasz kraj zaprezentował się jako dojrzały, dynamiczny i konkurencyjny partner. Ośmiu wystawców, nowoczesny pawilon i duże zainteresowanie odwiedzających to najlepszy dowód na to, że polska marka ma dziś swoje stałe miejsce wśród światowych liderów.