Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Prezydent elekt Karol Nawrocki zna chicagowską Polonię – i naszą gazetę

Prezydent elekt Karol Nawrocki jest znany w środowisku chicagowskiej Polonii. Przed swoją ostatnią wizytą w Chicago z okazji tegorocznej Parady 3 Maja, bywał tu wielokrotnie jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Nowy prezydent RP zna również dobrze „Dziennik Związkowy” dzięki prowadzonemu od 2018 r. przez IPN projektowi archiwizacji i digitalizacji naszej gazety.
Reklama
Prezydent elekt Karol Nawrocki zna chicagowską Polonię – i naszą gazetę
Wizyta w Chicago w grudniu 2021 r., w siedzibie Związku Narodowego Polskiego

Autor: Ewa Malcher

Karol Nawrocki ostatnio odwiedził Chicago, jeszcze jako kandydat na prezydenta RP, na początku maja, żeby wziąć udział w największej polskiej paradzie i uroczystościach upamiętniających rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Udzielił wówczas kilku wywiadów radiowych i złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską na cmentarzu św. Wojciecha w podchicagowskim Niles. Jako kandydat dużo mówił o roli Polonii, w tym chicagowskiej, jako ambasadora spraw polskich na świecie.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

„(…) O Polonię trzeba dbać, bo są to osoby, dzięki którym Polska jest obecna na całym świecie (…) Dzięki Polonii wiele rzeczy udało się zrobić dla Polski i mam nadzieję, że tak pozostanie. To Polska powinna robić jeszcze więcej dla Polaków poza jej granicami” – mówił podczas majowej wizyty w Chicago kandydat Karol Nawrocki.

Wcześniej, w październiku 2024 r. Nawrocki jako gość specjalny wziął udział w dorocznym zjeździe Krajowej Rady Dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej, a następnie w uroczystości jubileuszu 80-lecia tej organizacji. Podczas tej samej wizyty spotkał się z kilkuset nauczycielami polskich szkół na obchodach Dnia Nauczyciela. W przemówieniu podkreślał odpowiedzialność nauczycieli wobec młodego pokolenia za budowanie tożsamości narodowej.

Wizyty Nawrockiego w Chicago i współpraca z Polonią odbywała się również w ramach Przystanku Historia IPN Chicago, który powstał przy Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich w 2018 r. i którego zadaniem jest jest kultywowanie polskiej historii, tradycji, języka i kultury w Stanach Zjednoczonych.

Odkąd w maju 2021 r. Nawrocki został prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, regularnie utrzymywał kontakty z Chicago w ramach różnych projektów.

Wizyta w Chicago w grudniu 2021 r., w siedzibie Związku Narodowego Polskiego  fot. Ewa Malcher

W grudniu 2021 r., wraz z delegacją IPN, Nawrocki spotkał się z Polonią w siedzibie Związku Narodowego Polskiego. Gospodarzem spotkania był prezes Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA-ZNP) i Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula. Podczas tej samej wizyty Nawrocki odwiedził  Muzeum Polskie w Ameryce, Konsulat Generalny RP, kilka ważnych dla Polonii cmentarzy i Szkołę im. Jana Karskiego w Palos Heights.

Podczas tej pierwszej wizyty w Chicago jako prezes IPN, Nawrocki wraz z delegacją IPN przekazał Frankowi Spuli – który jest również wydawcą naszej gazety – kolejną partię archiwum „Dziennika Związkowego” w formie cyfrowej.

Od 2018 r. Instytut Pamięci Narodowej – wówczas pod przewodnictwem prezesa Jarosława Szarka – prowadzi projekt archiwizacji i digitalizacji najstarszych roczników naszej gazety. Dyski z kolejnymi woluminami systematycznie trafiają z powrotem do naszej redakcji. W listopadzie ub. roku archiwiści IPN ocenili, że projekt zbliża się do półmetka.

W wywiadzie przeprowadzonym w czasie tej wizyty Karol Nawrocki mówił, że jako historyk sam sięga do „Dziennika Związkowego” w poszukiwaniu różnych informacji, na przykład dotyczących marynarzy polskiego pochodzenia, którzy zginęli w ataku na Pearl Harbor. Bez „Dziennika Związkowego” poszukiwanie tej historii byłoby niemożliwe – stwierdził.

„(…) ‘Dziennik Związkowy’ staje się nieśmiertelny, będzie w zasobie IPN, a wychodząc w przyszłość, chociaż zawodowo zajmuję się przeszłością, mogę powiedzieć, że w najbliższych dekadach – za 40, 50, 60 lat na pewno o ‘Dzienniku Związkowym’ będą powstawać prace magisterskie, doktoraty czy inne monografie i biografie oparte o ten zasób. Pracujemy nad udaną przyszłością w oparciu o przeszłość ‘Dziennika Związkowego’ – powiedział ówczasny prezes IPN, a obecnie prezydent elekt Karol Nawrocki.

Joanna Marszałek
j.marszalek@zwiazkowy.com

Podczas Parady Konstytucji 3 Maja w maju 2025 roku w Chicago fot. Andrzej Baraniak 

 

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama