Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Obrońcy kościoła św. Wojciecha sprzeciwili się kolejnej propozycji jego kupna

Obrońcy kościoła św. Wojciecha odrzucili kolejną propozycję kupna terenów zamkniętej świątyni – przez chrześcijański bezwyznaniowy kościół, który chce organizować tam swoje nabożeństwa, a także zbudować centrum kulturalne. Byli parafianie chcą zachowania katolickiego charakteru budynku i nadania wszystkim budynkom permanentnego statusu zabytku.
Reklama
Obrońcy kościoła św. Wojciecha sprzeciwili się kolejnej propozycji jego kupna

Autor: Joanna Marszałek

Liderzy chrześcijańskiego kościoła bezwyznaniowego The People Church przedstawili plany kupna dawnego polskiego kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Pilsen podczas spotkania dzielnicowego zorganizowanego 10 czerwca przez zespół doradczy ds. zagospodarowania przestrzennego 25 okręgu (zoning advisory board) – informuje portal Block Club Chicago. Obecnie liderzy kościoła wynajmują przestrzeń na niedzielne nabożeństwa w liceum Roberto Clemente w chicagowskiej dzielnicy Humboldt Park.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Potencjalny nabywca zaproponował odrestaurowanie sanktuarium kościoła św. Wojciecha i zachowanie go jako zabytek, lecz nie pozostałych budynków parafialnych, na miejscu których miałoby powstać nowy dom kultury oraz centrum dla młodzieży. W planach zagospodarowania nowych budynków jest przestrzeń artystyczna, eventowa, biurowa, klasy, małe audytorium i kawiarnia.

Obrońcy kościoła św. Wojciecha – członkowie grupy Society of St. Adalbert, w tym byli polscy i meksykańscy parafianie – sprzeciwiali się pomysłom zawartym w ofercie. Zebranie momentami przybierało napięty charakter. Grupa chce, aby wszystkie budynki na terenie kampusu byłego kościoła zostały uznane za zabytki i aby zachowały one katolicki charakter z poszanowaniem wkładu polskich imigrantów w jego budowę.

W 2023 r. kompleks budynków dawnego kościoła św. Wojciecha przy 1650 W. 17th Street w dzielnicy Pilsen zyskał już rekomendację miejskiej komisji ds. zabytków (Commission on Chicago Landmarks) ws. nadania mu statusu zabytku. Jednak na jednym z kolejnych przesłuchań radni wchodzący w skład komisji Rady Miejskiej ds. zagospodarowania przestrzennego (Committee on Zoning, Landmarks and Buildings Standards) nie osiągnęli porozumienia w sprawie przekazania sprawy pod ostateczne głosowanie Chicagowskiej Rady Miejskiej.

O odroczenie głosowania apelowali przedstawiciele Archidiecezji Chicagowskiej, która jest właścicielem budynków i od początku sprzeciwiała się nadaniu im statusu zabytku.

Walka o ocalenie kościoła św. Wojciecha toczy się od 2016 r. Ostatnia msza święta została tam odprawiona w lipcu 2019 r. W tym samym miesiącu kościół został dekonsekrowany.

Dotychczasowe próby sprzedaży kościoła przez archidiecezję nie powiodły się. Rozpadł się zarówno kontrakt z Chicago Academy of Music, jak i z co najmniej dwoma deweloperami. Nadanie budynkom kościoła statusu zabytku nie jest w stanie odwrócić dekonsekracji kościoła, ale ma częściowo chronić go przed rozbiórką oraz sprzedażą.

Kościół pw. św. Wojciecha przy 1650 W. 17th Street w dzielnicy Pilsen w Chicago uchodzi za architektoniczną perłę. Parafia została założona w 1874 r. przez polskich imigrantów, a budynek obecnego kościoła powstał w 1912 r. Wnętrze świątyni wyrzeźbiono w 35 tonach szlachetnego marmuru. Kościół zwieńczono dwiema 185-stopowymi (56-metrowymi) wieżami, na wzór rzymskiej Bazyliki Świętego Pawła za Murami. Polscy historycy sztuki zaliczyli kościół do grupy najpiękniejszych i najbardziej cennych obiektów sakralnych w USA.

W czerwcu komisja Rady Miejskiej ds. zagospodarowania przestrzennego ma powrócić do głosowania.

Joanna Marszałek
j.marszalek@zwiazkowy.com

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama