Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Szczyt G7 w Kanadzie: nie będzie wspólnego komunikatu

Nie będzie wspólnego komunikatu po spotkaniu liderów krajów G7 w Kananaskis – poinformowały w niedzielę kanadyjskie media. Liderzy G7 i zaproszeni na obrady goście przybyli do Calgary.
Reklama
Szczyt G7 w Kanadzie: nie będzie wspólnego komunikatu
Prezydent Donald Trump i premier Kanady Mark Carney na szczycie G7

Autor: Wyld Adrian/CP/ABACA / Abaca Press / Forum

Kanada, która w br. przewodniczy pracom G7, opublikowała listę priorytetów obrad G7 w ub. sobotę, są na niej bezpieczeństwo, energetyka, zmobilizowanie prywatnych inwestycji do budowy infrastruktury, a także Ukraina. Wśród zaproszonych gości jest prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer powiedział jednak w niedzielę dziennikarzom w Ottawie, że konflikt Izraela i Iranu będzie centralnym tematem szczytu – cytowały kanadyjskie media. Również kanclerz Niemiec Friedrich Merz zapowiedział w niedzielę tuż przed wylotem na szczyt, że wojna izraelsko-irańska będzie głównym tematem.

Po rozmowach w Kananaskis nie będzie wspólnego komunikatu – podał w niedzielę publiczny nadawca CBC. Zamiast tego będzie kilka krótkich, wspólnych komunikatów dotyczących konkretnych działań i proponowanych rozwiązań – podało CBC, powołując się na źródła rządowe. Według agencji Associated Press była to decyzja premiera Kanady Marka Carneya jako gospodarza spotkania.

Formalnie szczyt G7 zaczął się w niedzielę wieczorem i potrwa do wtorku. Jednak już przed szczytem premier Mark Carney spotkał się z przebywającym od piątku w Kanadzie premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, a w opublikowanym w niedzielę wspólnym komunikacie zapowiedzieli pogłębianie współpracy Kanady z Wielką Brytanią, tak gospodarczej, jak naukowej, w dziedzinie AI, technologii, wojskowej, wywiadu i wsparcia dla Ukrainy.

Również w niedzielę Carney spotkał się z premierem Australii Anthonym Albanese. Komunikat po tych rozmowach również dotyczy szerszej współpracy wojskowej, wywiadowczej, gospodarczej, a także wspólnych inicjatyw w rejonie Indo-Pacyfku. W marcu br. Kanada i Australia poinformowały o wspólnej inwestycji w radarowy system dalekiego zasięgu w Arktyce.

Carney spotkał się w niedzielę także z prezydentem Afryki Południowej Cyrilem Ramaphosą, a komunikat po spotkaniu wymienia zacieśnienie współpracy w dziedzinach takich jak bezpieczeństwo energetyczne, minerały krytyczne, AI, wymiana gospodarcza, ale także współpraca przy gaszeniu lasów.

W poniedziałek o 9 rano czasu lokalnego Carney rozmawiał z prezydentem Donaldem Trumpem. Według dziennika Calgary Herald, trwają rozmowy w sprawie spotkania Zełenskiego z Trumpem.

Poza krajami G7, czyli Francją, Japonią, Kanadą, Niemcami, Włochami, Wielką Brytanią oraz USA w pracach G7 bierze też udział Unia Europejska jako organizacja. Na szczyt w Kananaskis zaproszono też liderów Australii, Afryki Południowej, Brazylii, Indii, Korei Południowej, Meksyku, Ukrainy i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także sekretarzy generalnych ONZ, NATO i prezesa Banku Światowego.

W niedzielę w Calgary zebrało się kilkuset demonstrantów. Kananaskis znajduje się ok. godziny drogi od Calgary, a ponieważ Kananaskis jest obecnie strefą zamknięta, policja wyznaczyła dozwolone miejsca protestów w Calgary właśnie oraz w Banff. Jak podawały media, demonstracje odbywały się pod hasłami kanadyjskiej suwerenności, praw rdzennej ludności, jak i wsparcia dla Ukrainy, Kaszmiru, Etiopii i Palestyny.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama