Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Oszustwa na TikToku: fałszywe zbiórki na schroniska dla zwierząt

Urocze kotki, smutna muzyka i rozpaczliwe apele o ratowaniu schronisk – tak oszuści na TikToku i innych platformach społecznościowych wyłudzają pieniądze od osób o dobrym sercu. Better Business Bureau ostrzega przed fałszywymi zbiórkami, które w rzeczywistości nie mają nic wspólnego z pomocą dla zwierząt.
Reklama
Oszustwa na TikToku: fałszywe zbiórki na schroniska dla zwierząt

Autor: Adobe Stock

Coraz liczniejsze są przypadki oszustw pojawiających się na TikToku i innych mediach społecznościowych przy wykorzystywaniu emocjonalnych historii w celu wyłudzenia pieniędzy na rzekome potrzeby schronisk dla zwierząt.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Oszustwa te polegają na publikowaniu filmików, które mają wzruszać i budować zaufanie. Pokazują często starsze osoby, urocze zwierzęta, sentymentalną muzykę i ręcznie robione przedmioty, co ma stworzyć wrażenie autentyczności i pilnej potrzeby.

Schemat działania jest prosty – podczas przeglądania TikToka użytkownik natrafia na film z podpisem w stylu „Zatrzymaj się na 8 sekund, by pomóc naszemu schronisku dla kotów” (Please stay for 8 seconds to help my cat shelter
survive) lub „Nie przewijaj przez 12 sekund – twoje wyświetlenie może uratować życie zwierzakom (Don’t scroll for 12 seconds—your view could save my animal shelter). Filmy pokazują zwierzęta w potrzebie w celu zebrania funduszy na potrzebę schroniska.

W takim klipie znajduje się zwykle link do wpłaty datków lub sklepu internetowego. Jednak strona, do której prowadzi, często jest niejasna lub wprowadza w błąd, bez informacji o tym, dokąd trafiają pieniądze.

Wiele z tych treści może być wygenerowanych przez sztuczną inteligencję albo pochodzić z kradzieży materiałów z prawdziwych kont. To przemyślana strategia wykorzystująca zaufanie i empatię użytkowników.

Aby uniknąć oszustwa, BBB zaleca:

  • zawsze sprawdzaj wiarygodność organizacji charytatywnej, zanim przekażesz datek – skorzystaj np. z portalu Give.org,
  • unikaj reakcji na emocjonalne apele, które naciskają na szybkie działanie,
  • nie przekazuj darowizn przez podejrzane linki i nieznane platformy.

Lista zweryfikowanych organizacji pomagających zwierzętom, które spełniają 20 standardów BBB (BBB Accredited Charities), dostępna jest na stronie BBB Wise Giving Alliance.

Więcej informacji o tym, jak rozpoznać i zgłosić oszustwa, znajdziesz na stronie: BBB.org/ScamTracker. Możesz też zapisać się na bezpłatny newsletter konsumencki BBB Edge (https://www.bbb.org/chicagobuzz). Śledź @ChicagoBBB w mediach społecznościowych i wypatruj znaku BBB – symbolu uczciwego biznesu.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois
www.bbb.org
330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621
Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210
Facebook @ChicagoBBB

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama