To jednakże jedynie oficjalne wyniki badań. Szokujące statystyki nie podają prawdziwych danych, w wielu bowiem przypadkach zastraszane ofiary milczą. Co więc mają czynić pokrzywdzeni, gdzie się udać, gdzie szukać pomocy? Osobiste zgłoszenie się na policję oznacza zdemaskowanie się, a to zwykle prowadzi do publicznego napiętnowania ofiary i jakże często późniejszej zemsty oprawcy.
Jest jednak możliwość skorzystania z tzw. telefonu zaufania, nazywanego czasem przez policjantów i psychologów pracujących w systemie pomocy, Błękitną Linią. Osoby pomagające poszkodowanym to potocznie Błękitne Anioły.
Michelle Gucik urodziła się w 28 listopada 1997 roku w Chicago. Po ukończeniu studiów z psychologii i kryminalistyki na Lewis University oraz University of New Haven i praktyce, jaka miała miejsce w departamencie policji na północnych przedmieściach Chicago, przeniosła się do Connecticut, gdzie rozpoczęła pracę jako Błękitny Anioł w The Rowan Center, instytucji, która od 45. lat oferuje darmową pomoc i konsultacje ofiarom seksualnej przemocy. Reprezentowała poszkodowanych na sądowych rozprawach, zawsze pomagała w odzyskaniu psychicznego balansu tym wszystkim, którzy potrzebowali pomocy. Pracowała “24/7” często prowadząc swoje biuro praktycznie z samochodu, w drodze na komisariat policji bądź na salę sądową. Nigdy nie odmawiała pomocy.

Foto: archiwum rodzinne

Foto: archiwum rodzinne
– Przeglądałem kiedyś dokumentację pracy Michelle – mówi Janusz Gucik, tato Michelle. – Przez ostatnie 12-15 miesięcy, pomogła „stanąć na nogi” niezliczonej liczbie młodych ludzi, ofiarom molestowania. Mało tego, kilka razy w tygodniu stawiała się w sądzie, reprezentując ofiary fizycznych nadużyć. A wieczorami uczestniczyła w spotkaniach fundacji Hall of Chagne (HOC), gdzie udzielała porad byłym więźniom, którzy chcieli jak najszybciej wrócić do społeczeństwa, do normalnego życia – podkreślił ojciec.
Pierwszego marca 2024 roku Michelle Gucik zmarła tragicznie, pozostawiając w żalu i ogromnym smutku swoich rodziców i rodzeństwo, grono przyjaciół i znajomych. Tragiczne odejście Błękitnego Anioła z The Rowan Center, pozostawiło bez opieki i wsparcia setki poszkodowanych osób, ofiar seksualnego molestowania, które właśnie u niej, często każdego dnia, poszukiwały pocieszenia. – Nie mogliśmy pozostawić tego ot, tak sobie – mówi pan Janusz. – Michelle była bardzo mocno zaangażowana w swoją pracę, w niesienie pomocy innym. Nie chcieliśmy, aby to wszystko, co już osiągnęła, co zostało zbudowane z tak wielkim trudem, poszło na marne. Przecież wszędzie są ofiary molestowania, wszędzie czekają ludzie na pomoc, także tu w Chicago – wskazał.
Stąd pomysł na fundację “The Michelle Gucik Foundation”.
– Już od dawna zastanawialiśmy się nad poszerzeniem działalności “Connect i Cut Hall of Change” (HOC) na centralne stany USA – mówi Charlie Grady, współzałożyciel HOC organizacji zajmującej się resocjalizacją skazanych. – Właśnie Michelle miała być takim łącznikiem i naszym przedstawicielem. Miejmy nadzieję, że teraz, poprzez fundację, choć po części, będzie możliwość zrealizowania tych planów – dodał.
Działalność większości instytucji pomagających ofiarom przemocy opiera się na rzeszy wolontariuszy, ludzi dobrej woli pracujących za darmo. Stąd konieczność ciągłego poszukiwania źródeł finansowania. The Michelle Gucik Foundation to jedna z wielu możliwości niesienia pomocy osobom poszkodowanym.
– W dzisiejszych czasach dominacji mediów społecznościowych, wszystko opiera się na internecie – mówi Janusz Gucik. – Informacje o naszej działalności, o działalności fundacji Michelle Gucik, zamieszczone są na www.themichellegucikfoundation.org. Kontakt z fundacją: info@themichellegucikfoundation.org, a wszelkie wpłaty można kierować na adres: donations@themichellegucikfoundation.org. To najszybsza, najłatwiejsza i najbardziej popularna droga, którą wybrać mogą ci wszyscy, którzy chcą pomóc.
Fundacja już działa, ruszyła machina gromadzenia funduszy i pomagania. Jak się dowiedziałem, Lewis University gotów jest na przyznawanie stypendiów im. Michelle Gucik swoim studentom. Z kolei fundacja The Rown Center (gdzie Michelle pracowała) honoruje nagrodą im. Michelle Gucik swojego najlepszego pracownika roku. W niedalekiej przyszłości dotacje będzie można składać za pośrednictwem platformy X i innych podobnych mediów. Wszystko po to, aby pomóc ofiarom przemocy oraz aby nie zapomnieć o Michelle Gucik, polonijnym Błękitnym Aniele.
Andrzej Baraniak/NEWSRP