Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 7 lipca 2025 08:51
Reklama KD Market
XXI Festiwal Parafialny w Stone Park

Święto wspólnoty Trójcowa

Festiwal Trójcowa, organizowany przez Polską Misję Duszpasterską pw. Świętej Trójcy w Chicago, już po raz 21 zgromadził setki uczestników na terenie Casa Italia. To wyjątkowe święto polonijnej wspólnoty, przyciągnęło 8 czerwca nie tylko parafian, ale także szerokie grono sympatyków polskiej kultury i tradycji z Chicago i okolic.
Reklama
Święto wspólnoty Trójcowa

Autor: Andrzej Moniuszko

Msza Święta
 

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Wydarzenie rozpoczęło się rano uroczystą mszą świętą, Eucharystię celebrował ks. Robert Bindziński, a oprawę muzyczną wykonał działający przy parafii chór Dzieci Pana Boga. W wygłoszonej homilii, nawiązując do zesłania Ducha Świętego ks. Robert podkreślił, że obecność Ducha Świętego w człowieku musi się wyrażać w wymiarze moralnym przez świętość i posłuszeństwo Bogu. Integralną częścią niedzielnych uroczystości była odprawiana tradycyjnie po południu koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji Ojczyzny.

Na estradzie

Prowadzący festiwal Olechny Janusz  zaprosił na występy zespołów działających przy kościele Świętej Trójcy: chóru dziecięcego, orkiestry dętej i zespołu pieśni i tańca Lajkonik.  Schola „Dzieci Pana Boga” po raz pierwszy zaśpiewała na Święta Bożego Narodzenia w 1999 roku i od tego czasu regularnie uczestniczy w życiu religijnym wspólnoty, wystawiając jasełka i koncertując na festiwalach i uroczystościach parafialnych. 

 Orkiestra Dęta rozpoczęła swoją działalność w 1989 roku, a jej inauguracyjny występ odbył się  w czasie obchodów  rocznicy Konstytucji 3 Maja, które muzycy uświetnili wykonaniem utworów patriotycznych. Obecnie Orkiestra to 30-osobowa grupa ludzi młodych i starszych, dla których stanowi szkołę wiary, patriotyzmu i nauki polskich tradycji narodowych.  Lajkonik towarzyszy festiwalowi od dnia jego powstania, czyli od 21 lat i zachwyca widzów talentem, umiejętnościami choreografią i kostiumami. 

Atrakcje dla dzieci i dorosłych

 Organizatorzy zadbali o bogaty program dla najmłodszych: dzieci mogły korzystać z namiotu z grami i zabawami prowadzonymi przez pedagogów z polonijnej szkoły im. Trójcy Świętej. To oni swoim zaangażowaniem i profesjonalizmem realizują hasło szkoły „Uczyć trzeba się jak wszędzie, ale lepiej Ci tu będzie”.  Na dzieci czekały również igraszki przy muzyce z olbrzymimi bańkami mydlanymi, mini golf, dmuchany zamek, mini zoo z m.in. lamą i kaczkami, koło fortuny, rzut woreczkami i stoisko ręcznych wyrobów z drewna prowadzące warsztaty „Zrób to sam”.  Ścianka wspinaczkowa przygotowana przez TOPR z Chicago, slalomowe umiejętności na trawie oceniane przez narciarzy z Trójcowa czy też zdolności analitycznego myślenia na szachowych planszach stanowiły niemałe wyzwania dla wszystkich niezależnie od wieku. Pod zadaszeniem zabawiły maluchów między innymi klauny Paweł i Monika.

 Na festiwalowych stoiskach producenci sprzętu i artykułów żywnościowych m.in. Thermomix, KMK zachęcali do degustacji świeżych wypieków, domowych przetworów, zdrowych przekąsek oraz napojów. Przedstawiciele firm kosmetycznych i prozdrowotnych m.in. Forever Aloe Vera Company, Dream Team, Pro Eco Life i Herbasun prezentowali naturalne i ekologiczne produkty, oraz udzielali porad dotyczące ich stosowania. Przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej, Związku Narodowego Polskiego (PNA), Home Care zapraszali potencjalnych klientów do stanowisk proponując swoje usługi. Z kolei „Cycki są fajne” to slogan organizacji United Colors of Pink, która od kilku lat stara się zwrócić uwagę na wczesne wykrywanie raka piersi. Jagoda Bloch prezentowała swoją książkę „ Zakochani w Toskanii”. Dużą popularnością cieszyły się stanowiska z sadzonkami kwiatów i warzyw, strojami i zabawkami dla dzieci i ubiorami sportowymi. Członkowie zespołu Lajkonik opowiadali zainteresowanym o działalności zespołu i zapraszali do wspólnego robienia wianków.  Dochód z ich sprzedaży zasili fundusz parafialny,

Na sportowo

 Spore zainteresowanie wywołała tradycyjna już batalia siatkarzy z drużyny ks. Proboszcza i licealistów ze szkoły im. Trójcy Świętej. Tegoroczną rywalizację wygrali chrystusowcy, którzy pokonali maturzystów 2:1 w setach i zdobyli Puchar Proboszcza. W zwycięskiej drużynie wystąpił ks. Robert Będziński, który umiejętnie kierował grą swojego zespołu.

 Ks. Robert uprawia nie tylko siatkówkę, lecz również sporty walki m.in. boks i jest posiadaczem czarnego pasa w karate i krav maga. Wydarzeniem specjalnym popołudnia był pokaz pięściarstwa z udziałem księdza proboszcza i mistrza świata w boksie Andrzeja Fonfary. Pan Andrzej nie tylko prezentował elementy walki, lecz również dzielił się z zainteresowanymi refleksjami na temat sportu, kariery bokserskiej i rozdawał autografy.  Mistrz świata był gościem wspólnoty „Wiara i światła” na Trójcowie. Powstała ona w 2021 roku, i skupia ludzi, którym bliska jest  idea tworzenia bezpiecznej przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich. 

Loteria i nagrody
 

Ważnym punktem festiwalu była tradycyjna loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami. Główną wygraną 3000 dolarów wylosowała Iwona Gębała, nowoczesny Thermomix z przystawkami przypadł Bogusławie Chryczyk, a voucher o wartości 2000 dolarów na pielgrzymkę zdobyła Irena Olejniczak. Zwycięzcy innych nagród cieszyli się m.in. grillem gazowym, Visa gift card na 500 dol., kolczykami z białego złota i koszykami z kosmetykami.

 Dla dorosłych festiwalowa kuchnia serwowała pieczone golonki, kiełbaski z rusztu, ciasta, lody, zimne piwo oraz inne napoje. Przelotne opady deszczu, które nawiedziły Stone Park nie spowodowały większych zakłóceń w realizacji programu festiwalu i zachęciły uczestników do udziału w dyskotece pod zadaszeniem.

 Festiwal był nie tylko okazją do zabawy, ale również do spotkań i umocnienia więzi parafialnych i polonijnych. Organizacja wydarzenia na taką skalę była możliwa dzięki wysiłkowi wielu osób i wolontariuszy m.in. członków Rady Parafialnej Trójcowa, w tym Zbigniewa Sacha, który odpowiedzialny był za organizację Festiwalu i Elżbiety Majchrowskiej,   która zajmowała się reklamą, współpracą ze sponsorami, organizacją i przygotowaniem loterii głównej.  Nad całością przygotowań czuwał dobry duch festiwalu ks. Robert Będziński SChr, dyrektor Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Świętej Trójcy. XXI Festiwal Trójcowa w Casa Italia potwierdził swoją renomę jako jednego z ważniejszych wydarzeń polonijnych w Chicago.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Moniuszko

Reklama


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama