Celem dorocznego Balu Letniego, głównej imprezy dochodowej organizowanej przez Muzeum Polskie w Ameryce, jest zbieranie funduszy na działalność tej zasłużonej i jedynej w swoim rodzaju placówki kulturalno-historycznej w Stanach Zjednoczonych.
Elegancki bal, w którym wzięło w nim udział ponad 300 gości, rozpoczęła godzina koktajlowa; podawano wyborne trunki. Przybywających do westybulu sali bankietowej gości witali przy wejściu m.in. członkowie zespołu Wesoły łud w stylowych strojach wraz z przedstawicielami MPA. W tym czasie, przed rozpoczęciem balu, można było także wziąć udział w cichej aukcji przygotowanej specjalnie na tę okazję.
Punktualnie o godzinie 8:00 wieczorem zebranych powitała skarbnik-sekretarz PRCUA Agnieszka Bastrzyk, przewodnicząca komitetu organizacyjnego balu. Galę poprowadził Mateusz Bomba z PRCUA. Oficjalnie wieczór rozpoczął się odśpiewaniem hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych, które zaintonował James Robaczewski – przewodniczący rady dyrektorów i prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce (PRCUA Life). Wśród honorowych gości byli: konsul generalna RP w Chicago Regina Jurkowska, Frank Spula – prezes Związku Narodowego Polskiego (PNA) i Kongresu Polonii Amerykańskiej, Alicja Kuklińska – sekretarz krajowa ZNP-PNA, wiceprezes PRCUA Micheline Jaminski, jak też specjalnie przybyła z Austrii Teresa Opalińska-Kopeć, członkini Rady Polonii Świata. Obecni byli przedstawiciele różnych organizacji i środowisk polonijnych i amerykańskich.
Kulminacyjnym momentem balu było wręczenie dorocznych nagród „Ducha Polskości” przyznawanych za wybitny wkład w dzieło promowania polskiej kultury i dziedzictwa narodowego na obczyźnie.
W kategorii laureatów indywidualnych zaszczytną nagrodą uhonorowany został Krzysztof Matyszczyk, działacz polonijny, biznesmen, ekspert finansów i zarządzania, który jest członkiem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU) od 45 lat. W 1997 roku został wybrany do Rady Dyrektorów PSFCU jako skarbnik, a przez ostatnią dekadę pełnił funkcję przewodniczącego.
W kategorii organizacji statuetką Polish Spirit Award zostało w tym roku wyróżnione Stowarzyszenie Polsko-Amerykańskiej Policji (PAPA), założone w 1964 roku, z dumą wspierające funkcjonariuszy organów ścigania polskiego i słowiańskiego pochodzenia, a także tych, których łączy zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości i służby dla społeczności.
Nie zapomniano także o osobach, które poświęciły swój czas na przygotowanie balu. Przy owacjach publiczności zostali oni uhonorowani butelkami szampana. Uhonorowano też osoby i instytucje wspierające Muzeum.
W części artystycznej wieczoru wystąpił zespół Wesoły Lud, założony i prowadzony przez Micheline Jaminski, i którego dyrektorem artystycznym jest jej małżonek, Richard Jaminski. Piękne układy taneczne otrzymały gromkie oklaski. Nie zabrakło także tortu, który oficjalnie pokroili organizatorzy wydarzenia i kierownictwo PRCUA. Jak balowy zwyczaj nakazuje, wzniesiono toast za pomyślność placówki. Jako pierwsi lampki szampana wznieśli prezes Muzeum Richard Owsiany i dyrektorka placówki Małgorzata Kot, życząc wszystkiego najlepszego pracownikom, sponsorom i ludziom dobrej woli, którzy przyczyniają się do działalności i rozwoju MPA. Miły nastrój, tło muzyczne i akompaniament do tańca zapewniła legendarna Orkiestra Anthony’ego Kawalkowskiego.
Bale Muzeum Polskiego w Ameryce na stałe wpisały się w program najważniejszych imprez polonijnych. Za rok kolejna gala, która jak zawsze przyciągnie polonijną społeczność, tym bardziej, że całość dochodu z wydarzenia od lat zasila fundusze jednego z najstarszych muzeów etnicznych w Stanach Zjednoczonych, założonego w 1935 roku.
Polish Museum of America (www.polishmuseumofamerica.org) to centrum kultury polskiej z bogatą kolekcją sztuki, unikatowymi eksponatami i zbiorami bibliotecznymi oraz bezcennym archiwum. Partnerami chicagowskiego Muzeum Polskiego w Ameryce są PRCUA, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Instytut POLONIKA.
Tekst i zdjęcia: Artur Partyka