Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Ach, co to był za bal! Wspaniała uroczystość na wspaniały cel

Kolejny, już 45. Bal Letni Muzeum Polskiego w Ameryce (MPA) zapisał się w pamięci uczestników.  Świetnie zorganizowana, sympatyczna impreza odbyła się w piątkowy wieczór 13 czerwca br. w sali bankietowej O’Hare Tech Center w podchicagowskim  Schiller Park.  Podczas balu świętowano 90-lecie założenia Muzeum oraz wręczono doroczne nagrody „Ducha Polskości”, których laureatami zostali: Krzysztof Matyszczyk, biznesmen i działacz polonijny oraz Polish American Police Association (PAPA).
Reklama
Ach, co to był za bal! Wspaniała uroczystość na wspaniały cel

Autor: Artur Partyka

Celem dorocznego Balu Letniego, głównej imprezy dochodowej organizowanej przez Muzeum Polskie w Ameryce, jest zbieranie funduszy na działalność tej zasłużonej i jedynej w swoim rodzaju placówki kulturalno-historycznej w Stanach Zjednoczonych. 

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Elegancki bal, w którym wzięło w nim udział ponad 300 gości, rozpoczęła godzina koktajlowa; podawano wyborne trunki. Przybywających do westybulu sali bankietowej gości witali przy wejściu m.in. członkowie zespołu Wesoły łud w stylowych strojach wraz z  przedstawicielami MPA. W tym czasie, przed rozpoczęciem balu, można było także wziąć udział w cichej aukcji przygotowanej specjalnie na tę okazję.

Punktualnie o godzinie 8:00 wieczorem zebranych powitała skarbnik-sekretarz PRCUA Agnieszka Bastrzyk, przewodnicząca komitetu organizacyjnego balu. Galę poprowadził Mateusz Bomba z PRCUA. Oficjalnie wieczór rozpoczął się odśpiewaniem hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych, które zaintonował James Robaczewski – przewodniczący rady dyrektorów i prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce (PRCUA Life). Wśród honorowych gości byli: konsul generalna RP w Chicago Regina Jurkowska, Frank Spula – prezes Związku Narodowego Polskiego (PNA) i Kongresu Polonii Amerykańskiej, Alicja Kuklińska – sekretarz krajowa ZNP-PNA, wiceprezes PRCUA Micheline Jaminski, jak też specjalnie przybyła z Austrii Teresa Opalińska-Kopeć, członkini Rady Polonii Świata. Obecni byli przedstawiciele różnych organizacji i środowisk polonijnych i amerykańskich.

Kulminacyjnym momentem balu było wręczenie dorocznych nagród „Ducha Polskości” przyznawanych za wybitny wkład w dzieło promowania polskiej kultury i dziedzictwa narodowego na obczyźnie. 

W kategorii laureatów indywidualnych zaszczytną nagrodą uhonorowany został Krzysztof Matyszczyk, działacz polonijny, biznesmen, ekspert finansów i zarządzania, który jest członkiem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU) od 45 lat. W 1997 roku został wybrany do Rady Dyrektorów PSFCU jako skarbnik, a przez ostatnią dekadę pełnił funkcję przewodniczącego.

W kategorii organizacji statuetką Polish Spirit Award zostało w tym roku wyróżnione Stowarzyszenie Polsko-Amerykańskiej Policji (PAPA), założone w 1964 roku, z dumą wspierające funkcjonariuszy organów ścigania polskiego i słowiańskiego pochodzenia, a także tych, których łączy zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości i służby dla społeczności.

Nie zapomniano także o osobach, które poświęciły swój czas na przygotowanie balu. Przy owacjach publiczności zostali oni uhonorowani butelkami szampana. Uhonorowano też osoby i instytucje wspierające Muzeum.

W części artystycznej wieczoru wystąpił zespół Wesoły Lud, założony i prowadzony przez Micheline Jaminski, i którego dyrektorem artystycznym jest jej małżonek,  Richard Jaminski. Piękne układy taneczne otrzymały gromkie oklaski. Nie zabrakło także tortu, który oficjalnie pokroili organizatorzy wydarzenia i kierownictwo PRCUA. Jak balowy zwyczaj nakazuje, wzniesiono toast za pomyślność placówki. Jako pierwsi lampki szampana wznieśli prezes Muzeum Richard Owsiany i dyrektorka placówki Małgorzata Kot, życząc wszystkiego najlepszego pracownikom, sponsorom i ludziom dobrej woli, którzy przyczyniają się do działalności i rozwoju MPA. Miły nastrój, tło muzyczne i akompaniament do tańca zapewniła legendarna Orkiestra Anthony’ego Kawalkowskiego.

Bale Muzeum Polskiego w Ameryce na stałe wpisały się w program najważniejszych imprez polonijnych. Za rok kolejna gala, która jak zawsze przyciągnie polonijną społeczność, tym bardziej, że całość dochodu z wydarzenia od lat zasila fundusze jednego z najstarszych muzeów etnicznych w Stanach Zjednoczonych, założonego w 1935 roku.

Polish Museum of America (www.polishmuseumofamerica.org) to centrum kultury polskiej z bogatą kolekcją sztuki, unikatowymi eksponatami i zbiorami bibliotecznymi oraz bezcennym archiwum. Partnerami chicagowskiego Muzeum Polskiego w Ameryce są PRCUA, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Instytut POLONIKA.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka

Reklama

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama