Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 10 lipca 2025 03:10
Reklama KD Market

Akademia Muzyki PaSO: 25 lat sukcesów artystycznych i pedagogicznych

Z okazji 25-lecia istnienia Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra (PaSO) w sobotni wieczór 14 czerwca w Copernicus Center w Chicago odbyła się uroczysta gala. Utrzymane w konwencji gier muzycznych wydarzenie, na wysokim poziomie artystycznym i z ambitnym repertuarem, zgromadziło ponad 100 wykonawców i widownię, celebrującą ćwierć wieku działalności tej wyjątkowej polonijnej instytucji muzycznej i kulturalnej. W koncercie udział wzięli uczniowie Sekcji Smyczkowej i Fortepianu, zespoły Wieniawski Strings, Chór Dziecięcy, Chór Młodzieżowy, Chór PaSO, absolwenci akademii, rodzice, pedagodzy oraz… widzowie.
Reklama
Akademia Muzyki PaSO: 25 lat sukcesów artystycznych i pedagogicznych

Autor: Andrzej Moniuszko

Goście

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

 Licznie przybyłą publiczność powitała gospodyni wieczoru Barbara Bilszta – dyrektor generalna PaSO, która ze swadą i poczuciem humoru, i w ciepłym nastroju poprowadziła całą uroczystość. Wśród zaproszonych gości obecna była liczna delegacja polskiego konsulatu w Chicago z konsul generalną RP Reginą Jurkowską na czele, a także konsul generalny Tajwanu w Chicago Dennis Yeng-Feng Lei oraz prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank J. Spula.  Dziękując za zaproszenie goście honorowi gratulowali również organizatorom dotychczasowych osiągnięć w krzewieniu kultury polskiej, również muzycznej i podkreślali znaczenie PaSO dla środowiska polonijnego i poza nim. Przedstawicielki Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Maria Baran I Anna Siek wręczyły Barbarze Bilszcie dyplom i symboliczne jabłko będące wyrazem uznania dla działalności pedagogicznej. Patronat nad uroczystościami sprawowali: marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Konsulat Generalny RP w Chicago.

Tylko cztery struny, czyli smyczki na medal

Część artystyczną wieczoru rozpoczął świetny występ młodych skrzypków akademii, którzy zaprezentowali interesujący i zróżnicowany repertuar. W ich wykonaniu usłyszeliśmy m.in.: mazura na skrzypce i fortepian Emila Młynarskiego, miniaturę skrzypcową wpisującą się w nurt stylizacji polskich tańców narodowych, kujawiaka na skrzypce i fortepian Henryka Wieniawskiego na motywach tańca ludowego wzbogaconego o wirtuozowskie partie skrzypiec, koncert a moll op 3 nr 8 na dwoje skrzypiec, cz. I. Allegro – jeden z najbardziej znanych koncertów Antonio Vivaldiego, w której skrzypce prowadzą dialog ze sobą, Album Tatrzański op.12 Ignacego Paderewskiego, jedno z pierwszych dzieł w historii muzyki polskiej, na motywach autentycznych tańców i pieśni Podhala, Eine Kleine Nachtmusik, cz.I, Allegro Wolfganga Amadeusza Mozarta – prawdopodobnie najczęściej wykonywany i najbardziej rozpoznawalny utwór Mozarta, stanowiący wzorzec klasycznej formy sonatowej.

W czasie wieczoru usłyszeliśmy również koncert h – moll op.35, cz.I, Allegro Moderato – Oscara Riedinga, mazurka Natalii Baklanowej i Poloneza Carla Bohma. Popis skrzypków PaSO zaimponował nie tylko techniczną sprawnością, ale przede wszystkim muzykalnością i autentyczną radością płynącą z gry.
 

Po krótkiej przerwie – w czasie której widzowie mogli obejrzeć multimedialną prezentację na ekranie sali widowiskowej i stacjonarną wystawę plakatów i dokumentacji fotograficznej ilustrujące historię i osiągnięcia szkoły – artyści zaprosili publiczność na kontynuację rozgrywek muzycznych. 

Pianiści w zoo

Tę część „rywalizacji” zainaugurował Koncert fortepianowy Nr 1 e-moll cz. I, Maestoso Fryderyka Chopina. Na scenie wystąpił znany już nie tylko Polnii Youssef El Yakine, któremu w partii orkiestrowej towarzyszył Kacper Żaromski. Duet młodych utalentowanych pianistów zaprezentował dojrzałość muzyczną, techniczną precyzję i wrażliwość artystyczną.

 A później za sprawą utworu „The Carnival of the Animals” Camille’a Saint-Saënsa na scenie „zapanowały” zwierzęta. Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł kompozytora określone przez niego, jako „fantazja zoologiczna”. Utwór składa się z 14 krótkich, ilustracyjnych miniatur, z których każda przedstawia inne zwierzę lub grupę zwierząt, a także – z przymrużeniem oka – pianistów.

Bogata paleta instrumentów muzycznych, rytm i melodia zapewniały różnorodność brzmieniową i oddawały charakterystyczne cechy „omawianego” zwierzęcia. Muzyczne wizytówki majestatycznego „Lwa”, skaczącego „Kangura”, powolnego „Żółwia”, ciężkiego „Słonia” czy też lirycznego „Łabędzia” w wykonaniu artystów brzmiały przekonująco. Połączenie multimedialnej prezentacji zwierząt z rotacją muzyków, którzy je parodiowali, wymagało nie tylko wysokich umiejętności wykonawczych, lecz również dużego wysiłku organizacyjnego. Artyści poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie.

Ale głosy, czyli radość śpiewania 

 Chóry Paso i soliści, których kariera muzyczna związana jest z AM PaSO zdominowały trzecią część koncertu. Mirosława Sojka Topór to uznana polska sopranistka, i promotor muzyki polskiej – zarówno klasycznej, jak i ludowej – w środowisku polonijnym. Wraz z chórem dziecięcym wokalistka wykonała musicalowy utwór Do Re Mi, którego interpretacja charakteryzowała się autentycznością oraz wysokim poziomem warsztatowym. Chórzyści PaSO przypomnieli również widzom znane i lubiane utwory m.in., „Co Powie Tata”, wielki przebój Natalii Kukulskiej z roku 1986, ciekawą kompozycję z refleksyjnym przesłaniem „Chwytaj dzień” i „Góry do góry!”, która opowiada o tym, jak dziecięca wiara i optymizm mogą pokonać trudności i lęki.

Zespoły chóralne, w tym rodziców uczniów akademii,  towarzyszyły także występom utalentowanych tenorów: Alana Królikowskiego, który pięknie wykonał utwór „Nella Fantasia” opowiadający o marzeniu o sprawiedliwym, pokojowym świecie i Davida Kakareko, który inspirująco zaśpiewał „We are the World”, utwór będący symbolem solidarności i siły jedności artystów, którego powstanie i sukces są uważane za jeden z najważniejszych momentów w historii muzyki pop i działalności charytatywnej.

 Jubileuszowe śpiewanie i część artystyczną wieczoru zamknęła odśpiewana – po uprzednim treningu – wspólnie z publicznością piosenka Sing!,  która znakomicie wpisała się w klimat uroczystości zachęcając do radosnego i głośnego śpiewania i pozytywnego myślenia i przypomniała o uniwersalnym charekterze muzki, łaczącym ludzi ponad podziałami.

Gra muzyka

Na zakończenie uroczystości Barbara Bilszta przekazała podziękowania sponsorom i wszystkim członkom zespołu za ich wkład w przygotowanie koncertu oraz zarządowi PaSO z Arie Zweigiem i żoną Bożeną na czele, którzy otaczają mecanatem placówkę od jej powstania. Imienne wyrazy wdzięczności skierowała do kadry pedagogicznej PaSO  i rodziców, którzy włożyli szczególny wkład w realizację jubileuszu. Uczniowie przekazali nauczycielom Akademii Muzycznej wierszowane laurki dziękując im za trud i poświęcenie.  Bohaterowie wieczoru zostali zaproszeni na estradę koncertową, a zebrana publiczność gorącymi oklaskami nagrodziła ich pracę, dyscyplinę, zapał, talent i umiejętności. Bo w PaSO, parafrazując tytuł koncertu, „gra muzyka”, co w znaczeniu przenośnym oznacza, że sytuacja rozwija się pomyślnie i zgodnie z oczekiwaniami.  

Tekst i zdjęcia: Andrzej Moniuszko

Reklama


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama