Zastrzyk z linakapawirem (lenacapavirem) pod nazwą Yeztugo, opracowany przez firmę Gilead Sciences, niemal całkowicie wyeliminował nowe infekcje HIV w dwóch przełomowych badaniach klinicznych. Skuteczność Yeztugo wyniosła 99,9% – w grupach osób z wysokim ryzykiem zakażenia, reprezentujących różne profile demograficzne.
Lekarze podkreślają, że jest on skuteczniejszy niż codzienne przyjmowanie tabletek PrEP (takich jak Truvada czy Descovy), które wymagają regularności i niosą ryzyko pominięcia dawki.
Yeztugo podaje się w formie dwóch zastrzyków podskórnych w brzuch w odstępie sześciu miesięcy.
Mimo naukowego przełomu dostępność leku może być ograniczona ze względu na jego wysoką cenę. W Stanach Zjednoczonych roczny koszt terapii wynosi około 28 218 dol., czyli 2352 dol. miesięcznie.
UNAIDS, agencja koordynująca działania ONZ w walce z epidemią AIDS, wezwała firmę Gilead do obniżenia ceny, aby preparat mógł realnie przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się HIV na świecie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i UNAIDS, wskazują, że produkcja generycznych wersji Yeztugo mogłaby obniżyć koszt terapii nawet do 25–46 dolarów rocznie.
Zatwierdzenie leku Yeztugo to przełomowy moment w walce z epidemią HIV, która w 2023 roku doprowadziła na całym świecie do około 1,3 miliona nowych zakażeń i 630 000 zgonów – wynika z danych WHO.
W samych Stanach Zjednoczonych co tydzień notuje się średnio 700 nowych przypadków HIV oraz około 100 zgonów związanych z tą chorobą.
(tos)