Na chętnych czekały m.in. karuzele, kolejki, dmuchany zamek, gabinet luster, zjeżdżalnie. Nie mogło oczywiście zabraknąć stanowisk z grami zręcznościowych, gdzie chętni mogli spróbować swych sił m.in. strzelaniu do baloników, łowieniu plastykowych ryb czy rzucaniu piłkami do celu.
Wśród odwiedzających przechadzali się klauni Lulu i Lolo, którzy zabawili dzieci i towarzyszyli im na stanowisku z malowaniem twarzy czyli facepaintingu.
Nie brakowało stoisk z jedzeniem – można było spróbować lokalnych przysmaków, grillowanych kiełbasek, popcornu, cukrowej waty i lodów. Barobusy oferowały specjały kuchni polskiej, meksykańskiej i amerykańskiej, paryski słodki stół zachęcał do spróbowania ciast i ciasteczek, zaś obsługa w ogródku piwnym serwowała napoje chłodzące.
Uczestnikom towarzyszyła muzyka na żywo; w popołudniowych koncertach wystąpili GPE Rock Band, Polonijna Orkiestra Chicago i muzyczne studio Eliza. W przerwach między koncertami publiczność zabawiali DJ Marek Kalinowski i Eric. Dla aktywnych organizowane były pokazy i wspólne zajęcia aerobiku oraz pokazy szkoły karate, które przyciągały zarówno młodszych, jak i starszych uczestników.
Dwa ostatnie dni karnawału połączone zostały z wystawą Expo Business, na terenie hali gimnstycznej szkoły parafialnej. Wystawcy, producenci i właściciele firm, zaprezentowali swoje produkty i usługi. W ten sposób karnawał stał się nie tylko świętem najmłodszych, ale i okazją do inspirujących spotkań biznesowych oraz prezentacji interesujących ofert.
Na festiwalowych stoiskach obecni byli producenci sprzętu i artykułów żywnościowych, którzy zachęcali do degustacji świeżych wypieków, domowych przetworów, zdrowych przekąsek oraz napojów. Przedstawiciele firm kosmetycznych i prozdrowotnych prezentowali naturalne i ekologiczne produkty oraz udzielali porad dotyczących poprawy stanu zdrowia i zdrowego życia.
Ofertę uzupełniały propozycje firm z innych branż. Wystawiono m.in. biżuterię, rękodzieło, dodatki, biżuterię, torebki, zabawki, torebki itp. Przedstawiciele polonijnych organizacji, klubów i instytucji zapraszali potencjalnych klientów do swoich stanowisk proponując usługi w zakresie np. doradztwa finansowego, ubezpieczeniowego i realnościowego, opieki zdrowotnej, renowacji i przebudowy, energii słonecznej, szkolenia zawodowego, turystyki i sportu i wynajmu mieszkań .
Siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu zapoznawała zwiedzających z działalnością nazaretanek, które opiera się na tzw. „mistyce zwyczajności” – poszukiwaniu Boga w codziennych doświadczeniach, prostocie, gościnności, modlitwie i wierności Kościołowi. Szczególną troską otaczają nazaretanki rodziny, uznając je za fundament zdrowego społeczeństwa i Kościoła.
Tegoroczna edycja karnawału odbywała się w chwilami niesprzyjających warunkach pogodowych, co miało wpływ na frekwencję. Mimo aury impreza była udana, bo organizatorzy zadbali o bogaty program, co docenili uczestnicy wydarzenia. Z pewnością kolejne edycje przyciągną jeszcze większą publiczność
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Moniuszko