Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 6 lipca 2025 21:46
Reklama KD Market

CBOS: czterech na pięciu dorosłych Polaków korzysta regularnie z internetu

Czterech na pięciu dorosłych Polaków (79 proc.) korzysta regularnie - przynajmniej raz w tygodniu - z internetu - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Trzech na pięciu (60 proc.) ma konto w jakimś serwisie społecznościowym.
Reklama
CBOS: czterech na pięciu dorosłych Polaków korzysta regularnie z internetu

Autor: Adobe Stock

Odsetek korzystających z internetu wzrósł o 2 pkt. proc. - przed rokiem było to 77 proc. 20 lat temu w 2005 r. internautów było mniej o 51 pkt. - 28 proc. badanych.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Najmniej - 36 proc. osób korzysta z internetu w najstarszej grupie - 75 i więcej lat, jednak od badania przed rokiem tu wzrost jest największy - o 11 pkt. proc. (z 25 proc.).

W grupie 25-34 lata odnotowano największy spadek deklarujących regularne korzystanie z internetu - o 5 pkt. z 99 proc. w 2024 r. do 94 proc. w najnowszym badaniu.

Według sondażu z internetu regularnie korzysta 41 proc. badanych z wykształceniem podstawowym, 60 proc. - zasadniczym zawodowym, 87 proc. ze średnim, i 94 proc. z wyższym.

Z sondażu CBOS wynika, że z internetu korzystało 91 proc. pracujących i 61 proc. niepracujących - co jest w dużym stopniu zdeterminowane przez wiek. Relatywnie najmniej użytkowników internetu wśród pracujących jest w grupie rolników i robotników wykwalifikowanych, a najwięcej wśród kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem - podało Centrum.

W miesiącu poprzedzającym sondaż 83 proc. badanych korzystało z bankowości internetowej, tyle samo rozmawiało przez komunikator i czytało portale informacyjne, 68 proc. kupowało przez internet, a 61 proc. oglądało w sieci materiały wideo.

Poniżej połowy badanych w miesiącu przed sondażem czytało online prasę (48 proc.) korzystało ze streamów albo pobierało dostępne za darmo multimedia (po 38 proc.), korzystało ze sztucznej inteligencji przez internet (34 proc.), słuchało radia (31 proc.), a po 29 proc. pisało w serwisach społecznościowych i na forach lub korzystało z treści dostępnych za opłatą.

54 proc. badanych na ogół uruchamia aplikacje internetowe tylko wówczas, kiedy chcę coś zrobić, np. coś sprawdzić lub skontaktować się z kimś, a 45 proc. deklaruje, że w zasadzie cały czas jest online i na bieżąco otrzymuje informacje i reaguje na wiadomości. 1 proc. badanych trudno było odpowiedzieć na to pytanie.

Osób będących stale w sieci jest mniej o 7 pkt. proc. w porównaniu do 2024 r., gdy taką deklarację złożyła ponad połowa badanych - 52 proc.

Podobny jak w ubiegłorocznym sondażu CBOS odsetek osób zadeklarował, że kiedykolwiek kupił coś przez internet - 69 proc., czyli 89 proc. korzystających z sieci. Sprzedało coś przez sieć 38 proc. Polaków - przed rokiem było ich o 3 pkt. proc. więcej.

Z badania CBOS wynika, że połowa użytkowników serwisów społecznościowych wyłącznie odbiera, a nie zamieszcza tam treści, a 41 proc. zdarza się samemu coś zamieścić lub skomentować, oprócz oglądania i czytania tego, co zamieścili inni.

8 proc. deklaruje, że poza odbiorem "w dużym stopniu" koncentruje się na zamieszczaniu i komentowaniu treści w mediach społecznościowych.

CBOS przeprowadziło badanie od 5 do 14 maja na imiennej reprezentatywnej próbie 1080 pełnoletnich mieszkańców Polski (w tym: 64,4 proc. metodą wywiadów bezpośrednich CAPI, 23,7 proc. telefonicznych - CATI i 11,9 proc. internetowych. - CAWI.(PAP)

Reklama

Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama