Każdy student marzy o tym, by otrzymać stypendium (scholarship) – to szansa na lżejszy start i mniejsze zadłużenie po studiach. Niestety, nie każdy, kto oferuje pomoc w zdobyciu takiej finansowej ulgi, ma uczciwe zamiary. W rzeczywistości niektóre z tych „ofert nie do odrzucenia” to starannie zaplanowane oszustwa.
Oszuści często podszywają się pod instytucje rządowe, uczelnie lub organizacje non profit. W ich repertuarze pojawiają się terminy takie jak „National Scholarship Fund” czy „Federal Student Aid Program”, które mają brzmieć oficjalnie i wzbudzać zaufanie. Ofiara otrzymuje informację, że właśnie „wygrała” stypendium – mimo że nigdy się o nie nie ubiegała – i proszona jest o jednorazową opłatę manipulacyjną.
W ostatnim czasie pojawiła się nowa odsłona tej praktyki – fałszywe firmy oferujące pomoc w umorzeniu kredytu studenckiego. Wspólny mianownik? Opłata z góry i brak jakichkolwiek efektów.
Jak rozpoznać oszustwo stypendialne?
- Nieproszone oferty – jeśli ktoś kontaktuje się z tobą w sprawie stypendium, o które nigdy nie aplikowałeś, zachowaj czujność.
- Opłaty za aplikację – ubieganie się o stypendia powinno być bezpłatne. Wszelkie „opłaty rejestracyjne” to sygnał alarmowy.
- Gwarantowane stypendia – nikt nie może zagwarantować ci, że otrzymasz pieniądze. Prawdziwe stypendia przyznawane są na podstawie wyników, potrzeb lub konkretnej aplikacji.
- Brak odpowiedzi na pytania – jeśli firma lub osoba oferująca pomoc unika odpowiedzi lub jest niejasna w swoich komunikatach – lepiej się wycofać.
Sprawdź źródło – zanim komukolwiek zaufasz, sprawdź organizację na stronie BBB.org.
Gdzie szukać prawdziwej pomocy?
Najlepszym źródłem wiedzy i wsparcia są szkolni doradcy zawodowi oraz biura pomocy finansowej na uczelniach. To oni mają dostęp do zweryfikowanych źródeł i uczciwych programów wsparcia.
Warto też rozpocząć poszukiwania stypendiów wcześniej – da to czas na dokładne sprawdzenie ofert i uniknięcie decyzji podejmowanych w pośpiechu.
Pamiętaj: jeśli coś brzmi zbyt pięknie, by było prawdziwe – najpewniej takie właśnie jest.
Więcej informacji znajdziesz na stronie BBB.org lub obserwując @ChicagoBBB w mediach społecznościowych. Szukaj znaku BBB – symbolu rzetelnego biznesu.
Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois
www.bbb.org
330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621
Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210
Facebook @ChicagoBBB