Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 5 grudnia 2025 01:07
Reklama KD Market

Prezydent zapowiedział powołanie Rady ds. Polonii i Polaków za granicą

Prezydent Karol Nawrocki zapowiedział we wtorek powołanie Rady ds. Polonii i Polaków za granicą. Poinformował też, że jednym z tematów jego rozmowy z kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem była kwestia Polonii.
Prezydent zapowiedział powołanie Rady ds. Polonii i Polaków za granicą

Autor: PAP/Paweł Supernak

Podczas konferencji prasowej w Paryżu prezydent został zapytany przez dziennikarzy o to, czy udzieli wsparcia dla pomysłu, polegającego na zapewnieniu Polonii reprezentacji w polskim parlamencie.

Nawrocki ocenił, że pomysł jest "bardzo ciekawy"; przyznał, że miał okazję zapoznać się z nim podczas kampanii wyborczej. - Nigdy nie byłem z całą pewnością jego przeciwnikiem - zadeklarował.

Prezydent zapewnił, że Polonia ma dla niego szczególne znaczenie. - Jeśli będą przygotowane rozsądne rozwiązania legislacyjne w tej kwestii, to nie będę z całą pewnością ich przeciwnikiem - podkreślił.

Nawrocki zapowiedział też utworzenie Rady ds. Polonii i Polaków za granicą. - Jeśli chodzi o Polonię i gotowość Pałacu Prezydenckiego do dyskusji także nad takimi tematami, o które pan pyta, to już niebawem powołam Radę ds. Polonii i Polaków za granicą - mówił.

Prezydent przypomniał także, że w jego kancelarii jest minister odpowiedzialna za relację z Polonią i Polakami za granicą. - Mam ministra ds. Polaków i Polonii za granicą, panią minister (Agnieszkę) Jędrzak, więc będziecie mogli państwo liczyć na wsparcie Pałacu Prezydenckiego w odniesieniu do tego typu propozycji - zadeklarował.

Nawrocki poinformował również, że kwestia Polonii, wyrównania szans Polonii w Niemczech była jednym z tematów jego wtorkowej rozmowy z kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem. (PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama