Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Reforma imigracyjna coraz bliżej

Kongresman Foster za wstrzymaniem deportacji

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

34 tys. nieudokumentowanych imigrantów czeka w ośrodkach odosobnienia w Stanach Zjednoczonych na deportacje do swoich krajów. Ich utrzymanie kosztuje 2 mld dol. rocznie, 5,4 mln dziennie.

/a> fot. flo razowsky/Flickr


O legislacyjną pomoc dla zatrzymanych obcokrajowców apelował kongresman Bill Foster, który spotkał się z grupą biznesmenów i przywódców lokalnych społeczności, by omówić czekającą na zatwierdzenie w Kongresie kompleksową reformę imigracyjną. 

W ciągu minionych kilku miesięcy Foster współpracował z lokalnymi liderami nad utworzeniem doradczego komitetu ds. imigracji, którego zadaniem była ocena wpływu proponowanych ustaw imigracyjnych na życie mieszkańców 11. dystryktu.

W dyskusji, która odbyła się w biurze kongresmana Fostera w Joliet k. Chicago uczestniczył m.in. prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Frank Spula.

"Kongresman Foster pragnie, by w propozycji reformy imigracyjnej znalazł się punkt mówiący o przyjściu z pomocą tym imigrantom, których już czeka deportacja" – powiedział naszej gazecie prezes KPA. "Jedną z form takiej pomocy, co stanowi jedno z zaleceń komitetu doradczego, byłoby zapewnienie imigrantom bezpłatnych prawników" – ujawnił prezes Spula i dodał, iż byłaby to tylko jedna z propozycji rozszerzenia ustawy, która reformuje prawo imigracyjne po raz pierwszy od prawie trzech dekad.

/a> Sprawy związane z kompleksową reformą imigracyjną były tematem spotkania kongresmana Billa Fostera (trzeci z lewej) z przedstawicielami lokalnych społeczności etnicznych. W dyskusji wziął udział prezes KPA Frank Spula (czwarty z prawej) fot. biuro kongresmana Billa Fostera


Tymczasem kongresman Foster w dyskusji z przedstawicielami społeczności polskiej, hinduskiej, afroamerykańskiej i latynoskiej zaapelował o wywieranie nacisku na republikańskich członków Kongresu, by zatwierdzili kompleksową reformę imigracyjną.

"Ustawa powinna spotkać się z akceptacją Kongresu, co przyniesie korzyści zarówno rzeszy nieudokumentowanych imigrantów, jak i amerykańskiej gospodarce" – powiedział Foster. "Pragnę, by zatwierdzono również poprawki, które wniosę po konsultacjach z wyborcami 11. dystryktu i moim komitetem doradczym" – zapewnił kongresman z Illinois.

Foster wyraził zadowolenie z możliwości przedyskutowania spraw związanych z reformą imigracyjną z przedstawicielami społeczności zamieszkałych w jego okręgu wyborczym.

"Jestem wdzięczny za szereg rad i wskazówek, które pomogą w naprawieniu niesprawnego systemu imigracyjnego" – oświadczył polityk.

Następne podobne spotkanie odbędzie się za 10 dni.

Polska bliżej zniesienia wiz


Tymczasem senator Mark Kirk z Illinois, od lat gorący zwolennik zacieśnienia stosunków polsko-amerykańskich, z uznaniem przyjął decyzję senackiego komitetu ds. przyznawania środków o zatwierdzeniu budżetu Departamentu Bezpieczeństwa Kraju na rok 2014. Ustawa budżetowa zawiera postanowienie o zniesienie wiz dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych.

Stosunkiem głosów 21 do 9 członkowie komitetu zatwierdzili ustawę wzniesioną przez legislatorów z obu partii – senator Barbarę Mikulski oraz kongresmanów z Illinois: Mike´a Quigley, Aarona Shock i Dana Lipinskiego.

"Polska jest jednym z naszych najbliższych sojuszników. Nadszedł więc czas, by Polacy mogli przyjeżdżać do USA bez wiz i cieszyć się przywilejem, który dawno przyznano obywatelom wielu demokratycznych krajów" – napisał Kirk w wydanym oświadczeniu.

"Mam nadzieję, że Kongres zatwierdzi te dawno oczekiwane ułatwienia" – dodał Kirk.

(ak)

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama