Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Mazurek cytrynowy

Wielkanoc to czas, kiedy stół ugina się od żurków, jajek i… mazurków właśnie. Choć to jedno z najbardziej tradycyjnych ciast w polskiej kuchni świątecznej, daje zaskakująco dużo przestrzeni na eksperymenty. Coś jak kulinarna biała kartka, na której można pisać od nowa – bez poczucia winy, że babcia się obrazi.
Reklama
Mazurek cytrynowy

Autor: Kasia Marks

Ten mazurek to klasyka z lekkim zakrętem – słodki jak trzeba, ale z orzeźwiającym cytrynowym akcentem, który przełamuje ciężkość świątecznych smaków. I choć całość może brzmieć jak deserowy flirt z lemon curd, to w rzeczywistości to pełnoprawne wielkanocne ciasto, które spokojnie może konkurować z makowcem i sernikiem. A przy tym wygląda tak, że spokojnie może robić za ozdobę stołu.

ReklamaUbezpieczenia zdrowotne Obama Care

Bo właśnie mazurki mają tę magię – są pełne nostalgii, ale dają pole do szaleństw. Nie trzeba od razu rezygnować z rodzinnych tradycji, by wprowadzić trochę świeżości i zabawy do świątecznego repertuaru. A jeśli zaczynasz od wersji cytrynowej na palonym maśle, to jesteś na bardzo dobrej drodze. Smacznego!

Składniki
Spód:
½ szklanki masła
¼ szklanki cukru pudru
¼ łyżeczki drobnej soli morskiej
1 żółtko z dużego jajka
1 szklanka mąki pszennej
Masa cytrynowa:
2 jajka, duże
2 żółtka z dużych jajek
1⅓ szklanki słodzonego mleka skondensowanego
1½ łyżki startej skórki cytrynowej
⅔ szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryn (ok. 4 cytryn, u mnie wystarczyły 2 duże)

Dodatkowo:
cukier puder – do oprószenia
Czas wykonania: 1 h
Czas pieczenia: 25 + 15 min
Czas chłodzenia: min. 3 h
Porcje: ok. 16

Rozpuść masło w garnku (ważne! dno powinno być jasne, żebyś widział kolor masła), ustawiając średnią moc palnika. Gotuj przez 5-6 minut, aż masło uzyska bursztynowy kolor i orzechowy aromat. Od razu przelej je do schłodzonej metalowej miski i wstaw do lodówki na 20-30 minut, aż zgęstnieje i uzyska kremową konsystencję.
W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 355°F. Przygotuj formę o wymiarach 9×9 cala, wyłóż ją papierem do pieczenia.
Do ostudzonego, palonego masła dodaj cukier puder, sól i żółtko. Ubijaj mikserem do połączenia składników. Dodaj mąkę i ponownie wymieszaj, aż powstanie gładka masa. Wylep nią dno przygotowanej formy. Piecz przez około 25 minut, aż spód się zarumieni.
Po upieczeniu całkowicie wystudź. W dużej misce robota dokładnie wymieszaj jajka, żółtka, słodzone mleko skondensowane, startą skórkę z cytryn oraz sok cytrynowy. Ubijaj przez ok. 1 min do powstania jednolitej masy.
Przelej masę na wystudzony spód i wstaw do piekarnika. Piecz przez około 15 minut, aż masa się zetnie. Nie doprowadzaj do przypieczenia wierzchu.
Po wyjęciu z piekarnika pozostaw do całkowitego wystudzenia, a następnie schłódź w lodówce przez 3-4 godziny, a najlepiej całą noc. Masa musi się solidnie ściąć (potem też przechowuj w lodówce).
Przed podaniem pokrój mazurek na kwadraty (u mnie wyszło 16) i oprósz cukrem pudrem.

Kasia Marks

Gotowanie nie od razu stało się moją pasją. Byłam za to radosnym konsumentem pierogów babi Anieli. I pewnie byłoby tak do dziś, gdyby nie opakowanie ryżu i pierwsze kotlety ryżowe (okropne). Tak właśnie zaczęły się moje przygody kuchenne. Ziarno (także ryżu) zostało zasiane i od tamtej pory coraz częściej i coraz śmielej poczynałam sobie w kuchni. Przez lata upiekłam wiele ciast i ugotowałam wiele dań. Zakochałam się w kuchni Indii i basenu Morza Śródziemnego. Ale nadal pozostaję bliska polskiej, domowej kuchni, choć chyba moje pierogi nigdy nie dorównają tym babcinym. Na co dzień jestem mamą nastolatka i pracuję jako redaktor w serwisie internetowym.
Fot. arch. Kasi Marks

Reklama

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama