Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Psychologia w rytmie drzew – terapia naturą nie tylko na Dzień Ziemi

Kiedy ostatni raz naprawdę byłeś w lesie – bez telefonu, bez rozmów, po prostu obecny? W świecie, który non stop nas przyspiesza, coraz więcej osób szuka naturalnego sposobu na odzyskanie równowagi. I znajdują go… w lesie. Terapia naturą, a szczególnie tzw. leśne kąpiele (jap. shinrin-yoku), to nie moda z mediów społecznościowych, ale metoda potwierdzona przez naukę. Psychologia, neurobiologia i medycyna mówią jednym głosem: natura leczy – dosłownie.
Reklama
Psychologia w rytmie drzew – terapia naturą nie tylko na Dzień Ziemi

Autor: Adobe Stock

Co to są kąpiele leśne?

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Termin shinrin-yoku oznacza dosłownie „zanurzenie się w atmosferze lasu”. Nie chodzi o szybki marsz czy zdobywanie szczytów, ale o powolne, świadome przebywanie w lesie – zmysłami i ciałem. Uważny spacer, dotykanie drzew, słuchanie śpiewu ptaków, obserwowanie liści – to forma terapii, która staje się coraz popularniejsza także w Europie i USA.

Co mówi nauka?

Badania prowadzone m.in. przez prof. Yoshifumi Miyazakiego z Uniwersytetu Chiba w Japonii wykazały, że już 20 minut przebywania w lesie obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) o około 13%, spowalnia tętno i obniża ciśnienie krwi oraz redukuje napięcie nerwowe i zwiększa uczucie spokoju. Z kolei zespół badawczy pod kierunkiem dr Qing Li, profesora immunologii z Nippon Medical School w Tokio, wykazał, że kontakt z lasem zwiększa liczbę komórek NK (natural killer cells) w organizmie – czyli tych, które odpowiadają za zwalczanie infekcji i komórek nowotworowych. Efekt utrzymuje się nawet tydzień po spacerze!

Las i psychika – bliski związek

W metaanalizie opublikowanej w 2019 roku w piśmie Frontiers in Psychology, analizującej 64 badania nad wpływem natury na zdrowie psychiczne, wykazano, że regularny kontakt z zielenią zmniejsza objawy depresji i lęków, poprawia funkcje poznawcze i pamięć roboczą, a także wpływa na regulację emocji i poziom energii. Co ciekawe, osoby mieszkające w pobliżu terenów zielonych rzadziej cierpią na przewlekłe stany zapalne i wykazują niższy poziom agresji oraz lepszą jakość snu.

Czas spędzony na zewnątrz w objęciach natury uspokaja nerwy, relaksuje i przywraca pogodny nastrój. Co więcej, natura ma ten niewiarygodny dar, że przyciąga naszą uwagę naturalnie. Poprawia to możliwości koncentracji u dzieci i dorosłych z tak zwanymi zaburzeniami koncentracji uwagi (ADD i ADHD). Gdy nasz umysł błądzi lub biegnie na przyspieszonych obrotach próbując rozwiązać nieskończoną ilość problemów i łamigłówek życiowych, natura sprawia, że odzyskujemy równowagę i regenerujemy się, aby sprostać trudnościom. 

Historia Marty – kiedy las mówi „stop”

Marta, 34-letnia nauczycielka, zaczęła doświadczać objawów wypalenia zawodowego i stanów lękowych. Trafiła do psychoterapeuty, ale oprócz klasycznej terapii zdecydowała się na udział w warsztatach leśnych kąpieli. – „Na początku trudno mi było się zatrzymać. Ale po paru sesjach poczułam coś dziwnego: jakby moje ciało wracało do normalności” – wspomina. Dziś las to jej sposób na regulowanie emocji i odnajdywanie spokoju. – „To nie jest ucieczka, tylko powrót. Do siebie.”

Co dzieje się w mózgu?

Z punktu widzenia neurobiologii kontakt z przyrodą aktywuje układ przywspółczulny (odpowiedzialny za odpoczynek i regenerację), a zmniejsza aktywność w korze przedczołowej – tej, która odpowiada za planowanie, ocenianie, analizowanie. Czyli po prostu oznacza to, że w naturze myślimy mniej, a czujemy więcej. Pojawia się też wzrost aktywności fal alfa w mózgu – tych samych, które dominują w stanie relaksu i medytacji.

Nie tylko terapia – styl życia

Terapia naturą i leśne kąpiele to nie żadna nowoczesna fanaberia, ale powrót do tego, co kiedyś było oczywiste. Zielone przestrzenie jako lekarstwo – bez skutków ubocznych – jest dostępne praktycznie za darmo. Wystarczy zatrzymać się, wejść w las, wyłączyć telefon – i włączyć zmysły.

Zmiana stylu życia i włączenie tzw. kąpieli leśnych to prosta a zarazem regenerująca forma dbania o siebie, która nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani dużych nakładów czasu: wystarczy chęć zwolnienia tempa i otwarcia się na kontakt z przyrodą. Znajdź czas na regularne i konsekwentne wykorzystanie natury. Niech to stanie się twoją rutyną. Wykorzystaj ją na uspokojenie umysłu i spojrzenie na problemy z zupełnie innej perspektywy. Ważne decyzje podejmuje się łatwiej, gdy umysł jest wolny od stresu i roztargnienia.

 

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

 

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301
River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.com
www.psychologiachicago.com
www.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama