Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Psychologiczne wyzwania młodego pokolenia

Daniel ma 17 lat i chodzi do ostatniej klasy szkoły średniej. Na pierwszy rzut oka – inteligentny, miły, dobrze się uczy. Ale za kulisami – chroniczne zmęczenie, problemy ze snem, trudności z koncentracją, przytłaczające poczucie wypalenia. Od miesięcy nie potrafi zmotywować się do nauki, zaniedbuje swoje zainteresowania, a kontakt z rówieśnikami ogranicza do minimum.
Reklama
Psychologiczne wyzwania młodego pokolenia

Autor: Adobe Stock

Czasem przez całe popołudnie i do późnego wieczora leży w łóżku, przeglądając TikToka, a potem czuje się z tym jeszcze gorzej. W trakcie rozmowy Daniel przyznaje: „Ciągle słyszę, że to najważniejszy rok w moim życiu, że muszę się postarać, aby dostać się na dobre studia, wszystko zaplanować… Ale ja nie wiem, czego chcę. Mam wrażenie, że nic, co zrobię, nie będzie wystarczająco dobre. Czuję, że już jestem zmęczony życiem, które się nawet na dobre nie zaczęło”.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Daniel nie mówi wprost, że ma depresję, ale jego objawy są klasyczne. Na szczęście – rodzice zauważyli zmiany w jego zachowaniu i szukają wsparcia psychologicznego. Jednak nie wszyscy nastolatkowie mają na tyle uważnych rodziców, którzy kryzys psychiczny potrafią odróżnić od zwykłego w tym wieku wycofania w poszukiwaniu siebie.

Współczesne młode pokolenie

Współcześni nastolatkowie dorastają w zupełnie innym świecie niż ich rodzice. Cyfrowa rzeczywistość, niepewność ekonomiczna, presja sukcesu i rosnąca świadomość problemów globalnych sprawiają, że młodość w Stanach Zjednoczonych niesie dziś ze sobą wyjątkowe wyzwania psychiczne. W ostatnich latach obserwujemy niepokojący wzrost liczby młodzieży zmagającej się z lękiem, depresją, zaburzeniami odżywiania czy problemami z tożsamością.

 Epidemia samotności i lęku

Pomimo – a może właśnie z powodu – stałej obecności mediów społecznościowych, nastolatkowie często doświadczają poczucia samotności i odłączenia. Relacje rówieśnicze uległy przekształceniu: mniej jest kontaktu twarzą w twarz, wspólnych doświadczeń i przygód, a więcej interakcji online, które bywają powierzchowne i nacechowane porównywaniem się z innymi. W rezultacie wielu młodych ludzi odczuwa nieadekwatność i lęk społeczny. Psychologowie mówią o tzw. fear of missing out (FOMO) oraz o doomscrollingu, czyli przewijaniu negatywnych treści, które nasilają stany depresyjne.

Wzrost problemów ze zdrowiem psychicznym

Dane z CDC (Centers for Disease Control and Prevention) wskazują, że liczba nastolatków zgłaszających myśli samobójcze, samookaleczenia czy objawy depresji znacznie wzrosła po pandemii COVID-19. Ograniczenie kontaktów społecznych, utrata rutyny szkolnej, a czasem także trudna sytuacja w domu – jak utrata pracy przez rodziców, konflikty, przemoc –  pogłębiły kryzys psychiczny wielu młodych osób.

Kryzys tożsamości i presja osiągnięć

Wiek dojrzewania to naturalny czas poszukiwania siebie – kim jestem, do czego dążę, jakie są moje wartości. W dzisiejszym świecie nastolatkowie są poddawani ogromnej presji, zarówno ze strony systemu edukacji, jak i oczekiwań społecznych. Konieczność odniesienia sukcesu, zdobycia dobrej uczelni, bycia wyjątkowym, wpływa na obniżenie samooceny i wzrost perfekcjonizmu, który jak wiemy powoduje ogromny stres. Do tego dochodzą wyzwania związane z płcią, orientacją seksualną i przynależnością kulturową – coraz więcej młodych osób zgłasza trudności w zakresie akceptacji siebie i zrozumienia własnej tożsamości.

Nierówności społeczne i przemoc

Wielu nastolatków w USA dorasta w trudnych warunkach – mierząc się z ubóstwem, rasizmem, marginalizacją, przemocą domową czy przemocą z użyciem broni. W niektórych dzielnicach szkoły pełnią nie tylko funkcję edukacyjną, ale też miejsce schronienia i bezpieczeństwa. Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa (tzw. ACEs – Adverse Childhood Experiences) mają długofalowy wpływ na zdrowie psychiczne młodzieży.

Poszukiwanie sensu i potrzeba wsparcia

W dobie globalnych kryzysów, klimatycznego, politycznego i społecznego, młody człowiek nie tylko pyta „kim jestem?”, ale również „jaki to wszystko ma sens?”. Mimo trudności, nastolatkowie są coraz bardziej świadomi, otwarci na rozmowy o zdrowiu psychicznym, bardziej skłonni szukać pomocy terapeutycznej czy angażować się w działania społeczne. 

Kluczowe jest, by dorośli – rodzice, nauczyciele, terapeuci – potrafili ich wysłuchać bez oceniania, oferując prawdziwe wsparcie, empatię i zachętę. Nastolatkowie, aby prawidłowo się rozwijać, potrzebują społeczeństwa, które rozumie ich rzeczywistość i nie ignoruje problemów. Warto pamiętać słowa Rudolfa Dreikursa, kontynuatora myśli Alfreda Adlera: „Młody człowiek nie potrzebuje nagród ani kar – potrzebuje zachęty”. Właśnie zachęta, poczucie przynależności i zrozumienie mogą być fundamentem dla zdrowia psychicznego przyszłych pokoleń.

 

UWAGA, Psychological Counseling Center oferuje grupy wsparcia dla nastolatków, które pomagają radzić sobie z emocjami, stresem oraz wyzwaniami wieku dorastania. To bezpieczna przestrzeń do rozmów, budowania relacji i wzmacniania pewności siebie. Po informacje dzwoń: (224) 303-4099. 

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

 

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301
River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.com
www.psychologiachicago.com
www.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama