Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Wolność i niepodległość

„Wolność nie jest darem, który otrzymujemy – to odpowiedzialność, którą wybieramy” – Eleanor Roosevelt
Reklama
Wolność i niepodległość

Autor: Adobe Stock

4 lipca, obchodząc Dzień Niepodległości w Stanach Zjednoczonych, wspominamy wydarzenia historyczne, które symbolizują narodziny państwa wolnego od kolonialnego panowania. Ale czy kiedykolwiek zastanawiamy się, czym wolność i niepodległość są w życiu codziennym – dla jednostki, członków rodzin, czy obywateli?

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

 

Wolność wewnętrzna – psychologiczna niepodległość jednostki

Psychologowie podkreślają, że prawdziwa wolność zaczyna się od wewnętrznej niezależności – zdolności do podejmowania decyzji w zgodzie z własnymi wartościami, a nie pod wpływem lęku, traumy czy oczekiwań innych. Viktor Frankl, psychiatra i więzień obozu koncentracyjnego, pisał: „Wszystko można człowiekowi odebrać poza jednym – ostatnią z ludzkich wolności – możliwością wyboru własnej postawy w danych okolicznościach”.

Wolność psychiczna to nie brak granic, lecz zdolność do świadomego wybierania kierunku swojego życia. Dla wielu ludzi oznacza to uwolnienie się od destrukcyjnych wzorców rodzinnych, zależności emocjonalnych i społecznych presji. Psychiczna niepodległość bywa trudniejsza do osiągnięcia niż ta polityczna.

 

Rodzina – wolność we wspólnocie

Rodzina może być miejscem rozwoju wolności – ale też jej zaprzeczeniem. W zdrowych relacjach uczymy się, że bycie razem nie oznacza utraty siebie. Niepodległość emocjonalna w rodzinie to prawo do wyrażania siebie, uczuć i potrzeb, bez lęku przed odrzuceniem. Jak pisał psycholog, Carl Rogers: „Paradoks polega na tym, że kiedy akceptuję siebie takim, jakim jestem – wtedy mogę się zmienić..”.

Wolność w rodzinie nie oznacza braku więzi, lecz budowanie relacji opartych na wzajemnym szacunku i autonomii. To przestrzeń, w której dziecko może dorastać bez konieczności „zarabiania” na miłość.

 

Wolność w kontekście społecznym i narodowym

Wolność narodowa to nie tylko suwerenność granic. To również dostęp do sprawiedliwości, edukacji, wolności słowa i równości wobec prawa. Dla psychiki człowieka oznacza to bezpieczeństwo, możliwość rozwoju, ekspresji poglądów i wyrażania swojej tożsamości.

Niepodległość państwowa bez równości i godności dla obywateli staje się pusta. Wolność społeczna to także obowiązek – angażowania się, głosowania i protestowania, kiedy trzeba. To także codzienne dbanie o wspólne dobro – sąsiada, przyrodę, lokalną społeczność.

 

Świętowanie z refleksją

Obchodząc Święto Niepodległości, warto zadać sobie pytanie: czy jestem wolny? Czy moja rodzina wspiera moją wolność? Czy moje społeczeństwo daje przestrzeń do bycia sobą? Bo prawdziwa wolność to stan duszy – można być wolnym za kratami i zniewolonym w pałacu, jak kiedyś napisał ktoś anonimowo.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

 

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301
River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.com
www.psychologiachicago.com
www.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama