Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Warte odnotowania

Stowarzyszenie Historyczne Stanu Illinois najnowszy numer swego periodyku „Journal of the Illinois State Historical Society” poświęciło całkowicie Abrahamowi Lincolnowi, co wiąże się z dwusetną rocznicą urodzin tego wielkiego męża stanu, bliskiego naszemu stanowi.

Autorzy obszernego zbioru artykułów w słowie wstępnym stwierdzają, że wprawdzie o życiu i działalności napisano bardzo wiele, ale znajdują się nowe fakty, nieznane ogółowi odbiorców, a ponadto każdemu pokoleniu potrzebna jest refleksja nad wkładem prezydenta w dzieje kraju i jego walką o wolności obywatelskie.

W artykule „Lincoln’s First Freed Slave” Carl Adams przypomina mało znaną sprawę, jaka toczyła się przed Sądem Najwyższym stanu Illinois w roku 1841. Sprawa, znana w annałach jako „Bailey vs. Cromwell”, dotyczyła czarnoskórej dziewczyny imieniem Nance, odważnie walczącej o wolność. Argumentacja Lincolna, który był obrońcą dziewczyny, trafiła sędziom do przekonania i Nance zyskała wolność. Jest to przykład znacznie wcześniejszego, niż się przeważnie sądzi, zaangażowania Lincolna w walce z ustrojem niewolniczym.

Inny artykuł: „Abraham Lincoln and the Mormons: Another Legacy of Limited Freedom” Gary’ego Vitale’a ukazuje podejście Lincolna i Partii Republikańskiej do wolności osobistej przez pryzmat poligamii.

„Murder at a Methodist Camp Meeting” nawiązuje do sprawy karnej, która była najgłośniejsza w prawniczej karierze przyszłego prezydenta, zaś szkic Patrycji Bauer Burnette, zatytułowany „Jaquess and the Lincoln Connection” opowiada o szpiegowskiej działalności Jamesa Fraziera Jaquessa, agenta zwerbowanego przez Lincolna, który poszukiwał informacji na temat działalności Konfederatów nie tylko po drugiej stronie frontu wojny secesyjnej, ale nawet w Kanadzie i Nikaragui.

Ze wszystkich artykułów zbioru przebija wiedza, inteligencja i praworządność Lincolna, a także jego głęboki humanitaryzm, co w czasach zaprzepaszczenia dawnych wartości przez nieudolnych przywódców wydaje się szczególnie warte przypomnienia.
Piotr K. Domaradzki
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama