Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama KD Market

Diecezja mocna kapłanami i wiernymi

Jubileusz diecezji będzie dla Was czasem radości, która wyrazi się w dziękczynieniu za wielkie dzieła Boże, dokonane w przeciągu minionych 225 lat – napisał z okazji obchodzonego w tym roku Jubileuszu 225-lecia istnienia Diecezji Tarnowskiej Ojciec święty Benedykt XVI w liście pasterskim skierowanym do duszpasterzy i wiernych podkreślając, że jest to „rok łaski od Pana”, rok odpuszczenia grzechów, a także kary za grzechy, rok pojednania między zwaśnionymi, rok wielorakich nawróceń, rok pokuty sakramentalnej i pozasakramentalnej.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

 


Zachęcam, abyście darowany Wam czas jubileuszu przeżyli, pogłębiając więź z Bogiem i drugim człowiekiem w duchu miłości, która jest cierpliwa, łaskawa, która nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego. Niech w osiąganiu tego celu pomaga Wam nadal wspólna modlitwa w rodzinach i parafiach, słuchanie słowa Bożego i przyjmowanie sakramentów świętych – napisał Ojciec Święty w liście, z którym w całości mogli się zapoznać wierni i duszpasterze uczestniczący w polonijnych obchodach tego jubileuszu przygotowanych przez proboszcza parafii św. Władysława ks. Jacka Wronę wraz z grupą duszpasterzy pracujących w chicagowskiej archidiecezji, którzy wywodzą się z diecezji tarnowskiej.


 


Polonijne uroczystości jubileuszowe odbyły się w minioną niedzielę, a ich gościem honorowym był dotychczasowy ordynariusz diecezji, biskup Wiktor Skworc, który decyzją Ojca Świętego został kilkanaście dni temu mianowany metropolitą katowickim. Jego Ekscelencja wraz z nowo mianowanym biskupem polonijnym Andrzejem Wypychem przewodniczyli uroczystemu nabożeństwu w kościele św. Władysława, a następnie byli gośćmi honorowymi okolicznościowego bankietu, który z tej okazji został szóstego listopada wydany w salach bankietowych Jolly Inn.


 


Kończący się powoli rok 2011 został przez Ojca Świętego Benedykta XVI ogłoszony Rokiem Jubileuszu Diecezji Tarnowskiej – podkreślił główny organizator chicagowskich obchodów jubileuszu, pochodzący z Brzeska ks. proboszcz Jacek Wrona z parafii św. Władysława. – Wiadomo, że w Chicago jest bardzo duża Polonia pochodząca z terenu diecezji tarnowskiej i dlatego jej przedstawiciele wystosowali zaproszenie do jego Ekscelencji, żeby przybył do nas przeżywać wraz z nami ten piękny jubileusz, którego wyrazem była przedpołudniowa Msza święta, obecny uroczysty obiad i jutrzejsze, poniedziałkowe spotkanie z duszpasterzami wywodzącymi się z terenu diecezji oraz przyznającymi się do tych korzeni – podkreślił ks. proboszcz.


 


Do wspólnej modlitwy intencji wszystkich duszpasterzy pracujących w diecezji na przestrzeni mijających 225 lat w czasie uroczystego obiadu przygotowanego przy współudziale członków zarządu Towarzystwa Ratunkowego Szczurowa z prezes Grażyną Woźniczką oraz przedstawicielami innych organizacji ziemi tarnowskiej, zaprosił zgromadzonych ks. Andrzej Iżyk, który modlił się słowami: Dziękujemy Ci Panie za rzesze gorliwych i świętych kapłanów, za wszystkich powołanych do życia konsekrowanego. Dziękujemy Ci za świętych i błogosławionych diecezji i za świadectwo świętości ludu bożego, z którego pochodzi tak wiele powołań kapłańskich i zakonnych. Dziękujemy Ci za możliwość przeżywania jubileuszu diecezji we wspólnocie chicagowskiej Polonii – podkreślił w modlitwie ks. Andrzej Iżyk.


 


Toast na powitanie dostojnych gości wygłosił gospodarz gościnnych sal bankietowych Jolly Inn, a zarazem przewodniczący Fundacji Parafii Strzelce Wielkie i główny organizator środków pomocowych najpierw na budowę, a obecnie na wyposażenie Strzeleckiego Sanktuarium, Stanisław Chwała, który wyraził radość z wizyty dotychczasowego duszpasterza diecezji, na terenie której znajduje się wybudowana przy współudziale chicagowian strzelecka świątynia.


 


Dziękując za możliwość uczestniczenia w jubileuszowych uroczystościach ks. biskup Andrzej Wypych podkreślił, że patrząc na świadectwo wiary dawane przez wiernych trzeba pamiętać, że ewangelizacja zaczyna się w rodzinie, a dopiero później Kościół katechizuje. Uczymy się o tym, co znamy z przykładu naszych rodziców, naszych dziadków i znajomych. Biskup przyznał, że patrząc na przykłady takiej wielkiej wiary społeczności wiernych wywodzących się z terenu tej diecezji, umacniał się jako kapłan, a teraz jako biskup, bo każdy na każdego wpływa.


 


Wyrażając radość z uczestnictwa w chicagowskich obchodach jubileuszu tarnowskiej diecezji arcybiskup Wiktor Skworc podziękował głównemu organizatorowi tych obchodów ks. Jackowi Wronie przypominając jednocześnie, że to dzięki chicagowskiej inicjatywie doszło do zorganizowania jubileuszowych obchodów w kraju. Arcybiskup podziękował prowadzącemu spotkanie redaktorowi Sławkowi Budzikowi za przybliżenie historii diecezji, podkreślając, że jest ona niezwykła i fascynująca. Jego Ekscelencja wskazał na trzy wydarzenia, które w sposób szczególny zaznaczyły się w rocznym kalendarzu jubileuszowych obchodów.


 


Czwartego sierpnia w kalendarzu liturgicznym wspominany jest św. Jan Maria Wianej, proboszcz z Ars. Z tej okazji do seminarium zostali zaproszeni wszyscy księża emeryci, których w diecezji jest około dwustu oraz ks. kardynał Józef Glemp. Było to wspaniałe całodzienne spotkanie.


 


W ten sposób oddaliśmy cześć kapłanom, którzy swoje lata dali Kościołowi i ludziom pięknej diecezji tarnowskiej. Potem pomyśleliśmy o tych kapłanach, którzy wyszli do pracy poza diecezją. Muszę Wam powiedzieć, że za granicę wysyłamy księży najlepszych, którzy również tutaj między nami są. W sierpniu zostali oni zaproszeni na tygodniowe sympozjum poświęcone rodzinom na emigracji oraz rekolekcje prowadzone przez ojca Saly. Potem przez trzy dni miałem okazję podejmować grupy po trzydziestu kapłanów z poszczególnych grup językowych.



Było to wspaniałe spotkanie. Powrót księży do źródeł, do Seminarium, do tego miejsca, gdzie rośli i dojrzewali do kapłaństwa. Odnowiliśmy nasze relacje, wspólnotę, i księża na koniec mówili: proszę księdza biskupa musimy to powtórzyć. To było dobre spotkanie, wyjeżdżamy stąd umocnieni. Powiedziałem dobrze, ale nie co roku, bo spowszednieje, ale raz na pięć lat takie spotkanie może być bardzo budujące. Zaplanowaliśmy więc kolejne na rok 2016, ale to już nie ja będę gospodarzem, ale mój tarnowski następca.



Jeszcze było jedno wspaniałe spotkanie, i za to Panu Bogu dziękuję, że dał nam tę myśl, że była ta inspiracja, bo my, jak wiecie, wysyłamy także księży do krajów misyjnych, tak jak: Kongo, Republika Środkowo-Afrykańska, Czad, Ekwador, Peru, Boliwia, Argentyna, Brazylia. Pomyślałem, że teraz jest czas, żeby zaprosić misyjnych biskupów z Afryki i Ameryki do naszej diecezji. Niech przyjadą i zobaczą, skąd pochodzą misjonarze. Przyjechało czternastu. Byli tydzień. Uczestniczyli w sympozjum o problematyce misyjnej. Każdy z biskupów otrzymał zadanie odwiedzenia niektórych dekanatów, szkół i rodziców misjonarzy, żeby pojechali, zobaczyli i podziękowali. Byli bardzo szczęśliwi, że zobaczyli, z jakiego środowiska ci misjonarze przyszli i co zostawili, żeby pójść i pracować na misjach. Wyjechali bardzo urzeczeni i ubogaceni – podkreślił arcybiskup przypominając jeszcze trzy bardzo ważne daty dla diecezji, których nikt nie mógł przewidzieć: w lutym miała miejsce niespodziewana śmierć w Rzymie arcybiskupa Życińskiego, poprzednika w Tarnowie, który bardzo wiele dobrego uczynił dla diecezji. W katedrze tarnowskiej na modlitwie zatrzymał się kondukt żałobny w drodze z Rzymu. Druga data związana jest z nominacją nowego biskupa lubelskiego, na którego został powołany tarnowski biskup pomocniczy w osobie ks. Stanisława Budzika oraz trzecia data, 29 października, gdy biskup Skowrc został nominowany arcybiskupem i metropolitą katowickim.


 


Za wszystko Panu Bogu dziękujemy i próbujemy pracować dla Królestwa Bożego a Wam pochodzącym z tego terenu pragnę powiedzieć, że możecie się szczycić tym kościołem, z którego pochodzicie, z tej diecezji, która na pewno jest w Polsce lokomotywą i która ciągnie wiele spraw kościoła w Polsce, mocną duchowieństwem i wspaniałymi wiernymi – podkreślił na zakończenie Jego Ekscelencja.


 


W części artystycznej spotkania wystąpił zespół pieśni i tańca „Polonia”, który zatańczył suitę tańców nowosądeckich i rzeszowskich.


 


Tekst i zdjęcia:


AB/NEWSRP



(Zdjęcia dostępne są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama